« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (1)
(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
5 foto (Muzeum Policie ČR) z celkových 16
Autor: Muzeum Policie ČR | Pořízeno: | Foto: 16 fotek
Pokus o překonání SH tančíkem pana Vladimíra Beneše. Tančík se nachází ve sbírkách Muzea Policie ČR, které nám tento příběh zaslalo.
V jakém úseku hranice se pan Beneš pokoušel o jeho překročení netušíme, proto jsme tento příběh dali pod rPS Poštorná. Pokud bude někdo vědět více, pište prosím do komentářů...
Nespornou kuriozitou ve sbírkách Muzea Policie ČR je kolový "tančík", který si tajně ve své dílně vyrobil zámečník Vladimír Beneš z obce Hrušky na Břeclavsku. Pan Beneš nebyl spokojen s poměry v Československé socialistické republice a jeho žádost z roku 1968 o legální vystěhování za bratrem do Kanady úřady zamítly. Rozhodl se proto překonat státní hranici s Rakouskem, střeženou Pohraniční stráží, pomocí speciálního vozidla.
K jeho sestrojení použil díly z různých vozidel: Rám z osobního automobilu Wartburg 311, nápravy a dva benzínové motory z aut Aero 30 a Tatra 54, převodovou skříň zn. Tatra, autobaterii 12 V, prvky vnitřního a vnějšího osvětlení a další součástky. Kvůli lepší stabilitě vozidla zvětšil rozchod kol otočením kolových disků na bubnech, které osadil pneumatikami o rozměrech 600-16. Pro zvýšení průchodivosti terénem vedle těchto kol namontoval ještě disky z nákladního auta s navařenými "drapáky". Podvozek osadil korbou, svařenou z 1,5 mm silných, přes sebe přesahujících ocelových (nepancéřových) plechů. Na čele a bocích tak měla tloušťku 6 mm, na stropě 3 mm. Pevnou věžičku ze dvou vrstev plechu, vyplněných betonem, doplnil maketou kanonu s regulovatelným náměrem, který měl sloužit k zastrašení vojáků PS a také k nadzvednutí drátů na pohraničním zátarasu - signální stěně. Omezený výhled umožňoval řidiči průzor pod maketou kanonu. Vozidlo nemělo podlahu, vstupovalo se do něj poklopem na věžičce.
27. května 1970 kolem půl třetí hodiny ráno pan Beneš s manželkou Marií a čtyřmi dětmi vlezli do zmíněného vozidla a rozjeli se směrem ke státní hranici. Postupně však došlo k poruše obou motorů a u podjezdu pod železniční tratí v Břeclavi museli nepojízdný "tančík" opustit a vrátit se domů. Otázka, zda by vozidlo dokázalo překonat terén a drátěný zátaras v hraničním pásmu a jak by dopadl jeho kontakt s hlídkami PS, tak zůstává bez odpovědi...
28. května 1970 ještě za tmy pan Beneš sám na jízdním kole přijel k železniční trati Valtice – Sedlec, kde ho zanechal a dál pěšky pokračoval do hraničního pásma. Díky dobré místní znalosti a velké dávce štěstí se vyhnul hlídkám, překonal signální stěnu a uprchl za státní hranici. PS zjistila proryv v 04:30 hod. v prostoru Valtice – Úvaly. Na ostnatých drátech, svázaných a roztažených provazem, našli útržek modré látky a v kontrolním pásu trasologické stopy.
Beneš byl v nepřítomnosti odsouzen za trestný čin opuštění republiky ke dvěma letům odnětí svobody. Jeho manželka dostala trest odnětí svobody na osm měsíců, s podmíněným odkladem na dobu dvou let a stala se objektem sledování Státní Bezpečnosti. V roce 1977 vycestovala legálně i s dětmi za svým manželem, který mezi tím získal americké státní občanství a pracoval jako technik na ropných vrtech na Aljašce.
Benešův nepojízdný "tančík" se nakonec stal exponátem Muzea SNB a vojsk MV v Praze na Karlově, jehož sbírkové fondy převzalo v roce 1991 Muzeum Policie ČR. Současná barevná úprava vozidla bohužel není autentická. Původní nátěr byl zřejmě černý, na nějž byly štětcem naneseny různobarevné skvrny ve tvaru kaněk.
JH MuP