Patníky
Jaroslav |
20.6.2014 13:00 |
id 76207 |
nahlásit
Zdravím, podle mě nejde o hraniční kameny, ale o patníky podél cest. Ty cesty už nemusejí dávno existovat, ale patníky zůstávají i několik staletí. Písmena CK mohou znamenat císařsko-královsky, tedy souvislost s habsburskou monarchií. U AH nevím.
Re: Patníky
Jaroslave zdravím. Eviduji názory, že pohraničníci neradi používají termín patník. Z teorie státních hranic soudím, že hraniční kámen, mezník, patník, hraničník, hranečník je jedno a totéž. Nicméně označení patník pro hraniční kámen používá i odborná literatura.
Kameny
Zdravím pane. Chodím po hranicích (
zdeneksmida.bloger.cz/) a tu a tam mimo hraniční linii 1 až 100 metrů od hranice na rozcestích narážím na staré hraniční patníky. Je třeba se podívat jestli je ve vrchní části mezníku hraniční křížek. Mám vyfocených mnoho patníků mimo hraniční liniii, ale shluk písmen AH a CK vidím prvně. Mohou značit tehdejší panství nebo okres. Začal bych asi tím, kde byly patníky nalezeny a jak se tato oblast promítla do historie.
Sám mám Domažlicko velmi rád a každý rok se rád vracím na demarkačku v úseku Sv.Kateřina-Folmava-Lísková. Na Domažlicku, konkrétně nad Folmavou je významné trojmezí, kde se střetávají "barevné hraniční kameny" českého království, bavorského a falckého panství.
Re: Kameny
Andrle Josef |
13.6.2014 08:59 |
id 75889 |
nahlásit
Zdravím,Vážený pane a jsem rád za Vaši reakci,začnu ve stručnosti,sloužil jsem v letech 1979-81 na pohran.rotě tenkrát č.8-Rybník,při pochůzkách v tomto prostoru u obce Swarzach,kde je dnes přechod pro pěší a cyklisty,byli na naší straně právě tyto kameny C K,ale byli cca v tu dobu asi 50-80 metrů blíže do vnitrozemía bylo jich tam na několika set metrovém ůseku cca 20-25 ks,náš velitel nám tvrdil,že jsou to staré rakousko-uherské hr.patníky,ale proč byli od dnešní státní hranice vzdáleny,to nám neřekl,později po letech jsem se na domažlicko oženil a pracoval u podniku,který má správu vodních toků v okrese,včetně hraničních,takže my jsme prošli st.hranici od ůseku Všeruby až po Pleš,tam,kde potok tvořil st.hranici,kamenů jsem viděli dost,hlavně ty,které zde uvádíte,ty krásně vymalované,naše i bavorské,ale tyto na snímku byly jen v tom prostoru obce Swarzach,tak mně moc zajímá,jestli jsou opravdu pravé,neboť jsem o nich nikde nenašel ani zmínku,a proč byli dále ve vnitrozemí?ten C K má zezadu číslo 344,nahoře však žádný křížek není,ten A H 125 mne také napadlo,že to asi bude nějaká hranice panství,potom v devadesátých letech byly tyto vytrhány a odvezeny na skládku nedaleko hranic,pokud byli opravdu pravé,je škoda ,že byli de facto vyhozeny,takže skončili u mne na zahrádce,pokud by jste se nezávazně třeba něco dozvěděl,budu moc rád,i já se tímto tématem zabývám,a je škoda,že je tak málo informací o těchto věcech,napsal jsem vám to tak nějak souvisle.a mám ještě jeden typ,pokud by jste se někdy dostal na přechod Swarzach,při chůzi proti proudu potoka přesně po st.hranici se nacházel zajímavý kámen,asi 150-200 metrů od daného přechodu,ještě nadávno tam byl,ale je asi moc veliký pro kohokoliv,aby ho odvezl,je asi 150-170cm vysoký,široký asi 80cm a hloubka asi50cm,ale byl ze 70% v zemi,s velikou šipkou směr dolů,letopočet část.nečitelný,17 a něco,a písmo mi připadalo jakoby Hebrejština?nevím,a je to asi dva roky,co tam ještě byl,tak to je můj typ.s pozdravem Andrle