Různé

« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (607)

(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
1 foto z celkových 1

Foto 1

Autor: | Pořízeno: | Foto: 1 fotka



Reakce na komentář...
Re: Vidová hláska Suchdol
B.Vojče | email | 21.12.2013 20:17 | id 67975
Dopřesňuji údaje o hlásce Suchdol zveřejněné 14.12.2013. Údaje o umístění hlásky jsou v pořádku. Osada Suchdol je od 1. ledna 1959 místní částí obce Bujanov, okres Český Krumlov. V osadě je železniční stanice s názvem ?Pšenice?. Hláska stála na kopci ?Nad Suchdolem?, kóta 731 m.n.m.
Hláska vznikla v roce 1951. Vojáci byli ubytování přímo v Suchdole. Hlídkovou službu vykonávali na vrcholu kopce. Stanoviště tvořil dřevěný stolek krytý dřevěnou stříškou. Na stole byl nějaký dalekohled se zařízením na určování dálky, výšky a směru letu letadel. Nejsem hláskař, proto ten laický popis. V té době si sami hláskaři zřídili na jižním úbočí doslova zemljanku, ve které měli veškeré zázemí.
Věž hlásky byla postavena až v roce 1952. Dřevěná dvoupodlažní konstrukce vysoká 10 ? 12 metrů byla uchycena šrouby ke kovovým zabetonovaným patkám. Vrchol věže byl zastřešen. Současně byl postaven ve vzdálenosti 10 metrů od hlásky dřevěný domek o rozměru přibližně 6 x 4 metry. Vedle něj se nacházela menší dřevěná stavba, zčásti zapuštěná do země sloužící jako sklad, včetně skladu potravin. Ze severní a západní strany byl vyhlouben okop. Místo nebylo oplocené. Elektropřípojka vzdušným vedením od silnice E 14 (E 55) Č. Budějovice ? Linec. Telefon (točili kličkou) přes hlásku PH 257 D. Bukovsko ? Malonty. Voda ze studánky na louce 300 metrů. Dnes více jak 40ti letý smrkový porost. Proviant nakupovali v Rychnově nad Malší. Zde měl pan Zeiml obchod, řeznictví a hospodu v jednom.
Posádku tvořilo po dobu její existence většinou 7 vojáků ZVS. Udržovali dobré vztahy s místními obyvateli, hlavně s děvčaty. Podařilo se vypátrat 4 jména. Čermák D. sloužil v roce 1951 ? 1952. Oženil se před odchodem do civilu. Po skončení ZVS se tu oženil a usadil Galík K. Je vzpomínán Josef Plavák ze Slovenska a Ludva Beleš z Č. Budějovic. Skutečností je, že tenkrát dvacetiletí vojáci, pokud se dožili dnešků jsou kmeti ve věku 75 a více let. Je vzpomínka na hláskaře, který si na žel. zastávce ná


Reagujete na komentář
plus okno minus
... lze napsat ještěznaků
Ochrana proti spamu. Napište číslo stodvacet:


   


  • hvězdičkou * jsou označena povinná pole
  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nebudou použity
  • WWW adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky

Pátrání po hláskách PVOS

Pomožte nám prosím nalézt polohu vidových hlásek bývalého systému PVOS, tak jak byly rozmístěny na území ČSSR poč. 90 let. Rozhodli jsme se totiž, že bychom je chtěli mít na našich stránkách úplně všechny, a to zrovna tak, jak už zde máme ze stejného období všechny roty Pohraniční stráže.

Pokud tedy víte, kde se nějaká vidová hláska PVOS nacházela, napište to prosím zde, na tuto stránku do komentářů. Napište prosím vše, co o ní víte. A úplně nejlepší bude, budete-li vědět i GPS souřadnice. Až bude údajů o hláskách více, začneme s nimi pracovat a dávat to dohromady. Vlastníte-li i nějaké fotky, tak neváhejte a posílejte je. Děkujeme předem a nebojte se psát :)


Nevíte jak zjistit GPS souřadnice?

On-line například tak, že si otevřete webovou stránku http://www.mapy.cz a na mapě vyhledáte místo, které vás zajímá. Pak jen klikněte na tlačítko GPS /je na mapě napravo/ a kliknutím na místo zájmu zjistíte GPS polohu toho místa. Souřadnice, které vám to vypíše nám pak pošlete!
A2010-11-05 18:44:04 TG0