« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (1)
(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
3 foto (Muzeum Policie ČR) z celkových 4
Autor: Muzeum Policie ČR | Pořízeno: | Foto: 4 fotky
Sloučení Finanční stráže a Sboru národní bezpečnosti.
(Celý text je ve formátu PDF a má velikost 1,4 MB, klikněte prosím na něj, aby jste se dozvěděli více informací)
Zákonu o ochraně státních hranic č. 69 z r. 1951 Sb., na jehož podkladě vznikla vojenská složka Pohraniční stráž, předcházela řada kroků, které již od roku 1945 postupně měnily systém ostrahy hranic.
Jedním z nich byl zákon č. 275 z r. 1948 Sb., kterým se s účinností od 1. ledna 1949 přenesla působnost Finanční stráže (FS) v celním pohraničním pásmu na Sbor národní bezpečnosti (SNB). V průběhu roku 1949 pak došlo ke zrušení FS a převedení části příslušníků k útvarům Pohraniční stráže SNB. Celní úřady zůstaly v resortu ministerstva financí.
Finanční stráž byla ozbrojeným sborem, střežícím celní i státní hranici. Vznikla v roce 1842 sloučením sboru pohraničních myslivců a důchodkové stráže. V roce 1918 přešla její česká část do služeb Československé republiky, která upravila činnost pohraniční finanční stráže zákonem č. 28 z r. 1919 Sb., doplnila její řady bývalými vojáky – legionáři a svěřila jí ostrahu celé délky státních hranic ČSR. Celní zákon č. 114 z r. 1927 Sb. a související vládní nařízení z r. 1927 a 1930 pak přesněji vymezily působnost finanční stráže i celních úředníků. V roce 1936 se FS zapojila do jednotek Stráže obrany státu (SOS), které od září 1938 nesly hlavní tíhu bojů v nevyhlášené válce o hranice ČSR. K 1. říjnu 1940 nacističtí okupanti zrušili celní hranici mezi Protektorátem Čechy a Morava a Německem a rozpustili českou FS.
Dekretem prezidenta republiky byla v roce 1945 FS obnovena a již od května se příslušníci FS postupně vraceli do služby na původních hranicích ČSR. Na mnoha místech se stali prvními představiteli státní správy po osvobození. Na ostraze hranic se stále více podílely i jednotky nově vzniklého SNB dislokované v pohraničí, od léta 1945 zejména Pohotovostní pluk 1 NB. Ten byl reorganizován na útvar SNB 9600, jehož pohraniční útvary zaujaly od 1. července 1946 novou sestavu OSH. Pohraniční čety SNB a místně příslušná oddělení FS vypracovaly společné plány služeb. Zejména armáda však prosazovala zřízení jednotného pohraničního sboru, neboť chtěla mít při přípravě obrany hranic jednoho resortního partnera. K realizaci tohoto záměru došlo po 1. lednu 1949 zrušením FS a zřízením Pohraniční stráže SNB. Přikládáme kopii jednoho z rozkazů, který tuto reorganizaci prakticky prováděl.
Československá FS nosila stejnokroj zelenohnědé barvy s tmavě zelenými výložkami. V roce 1946 byl u blůzy zaveden otevřený límec s kravatou, hodnostní označení se přesunulo z límce na nárameníky a místo rozet se začaly používat pěticípé hvězdy.
Hodnosti FS (od června 1938):
Pomocný dozorce – 1 stříbrná rozeta
Dozorce v I. polovici čekatelské doby - 2 stříbrné rozety
Dozorce v II. polovici čekatelské doby - 3 stříbrné rozety
Respicient - 2 stříbrné rozety se stříbrným lemováním
Vrchní respicient - 3 stříbrné rozety se stříbrným lemováním
Úřednický čekatel v I. polovici čekatelské doby – 1 zlatá rozeta
Úřednický čekatel v II. polovici čekatelské doby – 2 zlaté rozety
Inspektor II. třídy - 3 zlaté rozety
Inspektor I. třídy - 4 zlaté rozety
Vrchní inspektor II. třídy - 2 zlaté rozety se zlatým lemováním
Vrchní inspektor I. třídy - 3 zlaté rozety se zlatým lemováním
Děkujeme panu Holubovi z Muzea PČR za tento článek