Re: ročník 1970-1972
P.oslední S.ysel |
email |
27.10.2012 14:30 |
id 51445
Musím podpořit Standu H. Dyleň od zaujetí Nové sestavy v r. 1951 byla 2. rps 12. bps Planá u M.L. až do reorganizace, tuším v r. 1963, kdy byla plánské brigádě odebrána OSH a její úsek převzaly 5. bps Cheb a 9. bps Domažlice. V té době chebská brigáda čítala celkem 31 pohraničních rot, včetně úseku s NDR. Dyleň v této sestavě byla 22. rps 5. bps Cheb.
Od 1.4. 1966 s přechodem PS do podřízenosti MNO (k MV se opět vrátila od 1.1. 1972) byla 12. bps Planá u M.L. znovu přidělena OSH. Některé roty byly zrušeny, mezi nimi i Oldřichov - někdejší 1. rps plánské brigády. Tím se v nové dislokaci Dyleň objevuje jako 1. rps 12. pohraniční brigády Planá u M. Láz. Tento stav setrval až do další reorganizace, kdy se opět rušila OSH plánskou brigádou a Dyleň znovu spadla pod Cheb jako její 14. rps a po zrušení jedné roty v úseku před Dylení, jako 13. rps 5. bps Cheb.
Z uvedeného je patrné, že PS za dobu její existence stíhala jedna reorganizace za druhou, jako by na HS PVS a na MV neměli soudruzi nic jiného na práci, než neustále reorganizovat. Pro ospravedlnění je však nutné uvést, že reorganizace měly především směřovat ke zdokonalování OSH ČSSR, i když ne vždy se úmysl setkával s přesvědčivými výsledky. S tím však velitelé na nižších stupních velení, natož pohraničníci v z.sl. nic nemohli dělat. My jsme byli od toho, aby nebyla "díra". To byl hlavní cíl naší služby.
Osobně je mi také líto, že v r. 1978 byla zrušena i legendární rota Mohelno, ale jak správně zde uvedl Libor N., nevyhovovala svým umístěním na tehdejší požadavky organizace OSH. Tehdy se také prodlužovaly úseky střežení některých rot a ty se také personálně posilovaly. Je nezvratné, že Dyleň svoji polohou byla dominantnější, legenda - nelegenda. A Dyleňáky může hřát, že spolu se Slatiňáky potom kus úseku té legendy střežili.
S hraničářským pozdravem Pavel M.