Hraniční kameny na zahradě Muzea PČR
Kameny jsou v evidenci muzea od r. 1966, kdy je získalo od různých pohraničních útvarů: např. trojmezný kámen na obr.6 od velitelství 7.bPS by měl pocházet z Třístoličníku. Na jedné ze stran má vyrytý obrys orlice. Další kameny pocházejí nejen z Bavorské, ale i Saské a Polské hranice.
Re: Hraniční kameny na zahradě Muzea PČR
Zdeněk Šmída |
5.6.2023 16:09 |
id 172779 |
nahlásit
Nechci se hádat, ale z Třístoličníku trojmezní kámen určitě ne. Spíše bych ho zasadil do česko-saské hranice, podobný tvar trojmezníku jsem fotil - viz Trojmezní kámen u Lipové ve Šluknovském výběžku na
www.zdeneksmida.cz/pohranicni-turistika/historicke-hranicni-znaky/katalog-historickych-hranicnich-znaku.html
Re: Re: Hraniční kameny na zahradě Muzea PČR
Kdo ví, třeba máte pravdu. Já jsem jen citoval ze strohého záznamu z evidence sbírek našeho muzea. U ostatních kamenů tam bohužel máme jen pohraniční útvar bez přesné původní polohy kamene. Kdyby se nám časem podařilo zjistit, kde kameny původně stály, bude to jen dobře. Díky za typ na polohu kamene u Všerub.
Re: Re: Re: Hraniční kameny na zahradě Muzea PČR
On trojmezník na Třístoličníku byl, do roku 1767. Ale vypadal jinak (viz kniha Hora tří zemí od Paula Praxe, strana 42-43), je tam vyobrazený. Já si v muzeu tenkrát fotil (za sklem) ty vojáčky a značky podzemních stabilizátorů co se dávaly pod hraniční kameny, kdyby se to kvalitně přefotilo a dalo sem, bylo by to taky zajímavé. Fotka č. 15-19 na
www.zdeneksmida.cz/teorie-statnich-hranic/vyznacovani-statnich-hranic/hranicni-znaky.html . Jinak zjistit kde kameny stály by nebyl problém, je třeba jeho číslo a staré mapy, event. aplikace statnihranice.cz .
Terezián
Zdeněk Šmída |
1.6.2023 17:48 |
id 172732 |
nahlásit
Na obr. 9-11 je tereziánský hraniční kámen a podle čísla 28 lze identifikovat, kde se nacházel. Je to nedaleko přechodu Všeruby v místě, kde Myslivský potok opouští české území. Dnes je tam pochopitelně novodobý mezník č. 28. Na obr. 2-3 to vypadá na kámen z bývalé hranice československo-německém v pruském díle, tedy nynější hranice s Polskem, kde se k D přisekala nožička, aby vzniklo P.
kameny
Ty hraniční kameny jsou moc pěkné ,ale možná by chtěli renovovat ?Možná .Mám doma dva ,C a K a jeden hranice panství .
Re: kameny
Víťa Honc |
5.7.2023 23:18 |
id 173236 |
nahlásit
hraniční kameny se nesmějí nikam přemisťovat
Re: Re: kameny
Ty moje byly vyhozeny na hromadě smetí a krámů a měli být vyhozeny někam .
Re: Re: Re: kameny
Pošlete foto, rád bych viděl co je to za hraničníky.
Re: Re: kameny
Někdy kolem roku 1960 a dále se prováděla výměna hraničních kamenů ve šluknovském výběžku. Bydlel jsem tehdy v Jiříkově, kde HM měly čísla 14 a 15. Původní HM s písmeny C a DS byly nahrazeny za CS a DDR . Nyní je S a D R zamalováno bílou barvou.