« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (5)
(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
1 foto (L.Nekvapil) z celkových 9
Autor: L.Nekvapil | Pořízeno: xxxx | Foto: 2 fotky
Autor: L.Nekvapil | Pořízeno: | Foto: 7 fotek
Okres: Děčín
GPS: 50°47'48.426"N, 14°5'3.431"E
Na cestách po hranicích ČR jsem loni lokalizoval historický hraničářský kámen z roku 1924 v obci Sněžník - Zadní Ves okr. Děčín. Při letošní cestě jsem zjistil jeho neodborné přemístění a totální zničení čelní stěny. Jelikož se jedná o historickou památku vztahující se k obraně hranic naší republiky, zajímalo by mne zda, tento čin bude v tichosti zapomenut.
Z historie:
Praporec hraničářského praporu 1.
Elitou předválečné československé armády byly prapory horské pěchoty. Řada z nich získala v průběhu 30. let čestné názvy, odkazující na boje československých legionářů během 1. světové války. Hraničářský prapor 1 vznikl z praporu myslivců č. 1. Posádkou praporu byl Děčín, kde sídlilo trvale velitelství, od svého vzniku v listopadu 1920. Prapor získal 16. května 1932 historický název "České družiny".
Líc: list z bílého grograinu, nahoře je aplikována motivem lipových listů ozdobená římská číslice "I", pod ní emblém hraničářských útvarů, psí hlava z modrého grograinu, vlevo městský znak Děčína a vpravo městský znak Podmokel. Okraje zdobeny vlevo a vpravo motivem z modrého a červeného grograinu, nahoře a dole z červeného grograinu s bílými nápisy, nahoře: "HRANIČÁŘSKÉMU PRAPORU", dole: "ČESKÉ OBČANSTVO DĚČÍN-PODMOKLY".
Rub: list z červeného grograinu s aplikovaným československým lvem ze stříbrného brokátu se zlatou korunou, jazykem i zbrojí a s grograinovým slovenským štítkem na hrudi. Okraje zdobeny vlevo a vpravo motivem z modrého a bílého grograinu, nahoře a dole z modrého grograinu s bílými nápisy, nahoře: "PRO VÍTĚZSTVÍ ZA", dole: " PRAPOREM KU PŘEDU". Rukáv praporu z červeného grograinu je postříbřenými hřeby přibit k žerdi.
Praporec věnovalo 8. června 1930 v Děčíně české obyvatelstvo měst Podmokel a Děčína, jeho pořízení zprostředkoval Památník osvobození. Po válce byl praporec užíván pěším praporem 42 "České družiny" v Žamberku. Podoba praporce odpovídá vzoru 1929, ale je zaměněn líc s rubem, československý lev je obrácen čelem od žerdi.
Praporec byl do sbírek VHÚ předán po zrušení pěšího praporu 42 v roce 1949.
K tomuto činu dokládám výsledek korespondence z pátrání po odpovědných osobách:
Ahoj Láďo,
tak jsem sehnal něco k tomu kamenu na Sněžníku. Stavbu povolil stavební úřad Městského úřadu v Jílovém u Děčína, vedoucí stavebního úřadu p. FOTROVÁ č.tel.412 557 716. Na stavbě pracuje firma DOKOMFINAL z Děčína, vedoucí p. LIESEL č.tel.602 487 293. Dle vyjádření p. Fotrové, pan Liesel někoho sháněl, komu ten kámen patří, ale nikoho nesehnal, nikdo se ke kameni nehlásí.
Ani p. Fotrová o kamenu dříve nevěděla. Dříve prý ten kámen stál v prostoru nynějšího domu Policie ČR.
Nic jiného jsem zatím o tom kameni nikde nenašel.
Měj se dobře. -Petr.