Re: O Králi Šumavy
Mirek | 27.10.2012 18:33 | id 51459
pokrač...
S nimi spolupracoval i Josefův bratr Bohumil, který padl do léčky a v září 1950 jej u Českých Žlebů zastřelili strážci hranic. Jeho neoznačený hrob se pravděpodobně nachází na místním hřbitově.
Lidé mu nezištně pomáhali
Josef prováděl špionáž, nezištně mu pomáhali lidé z celého Pošumaví. Většina z nich na to doplatila mnohaletým vězením, kde skončila i celá Hasilova rodina kromě bratrů Julia a Bohumila, kteří se zachránili útěkem. Dohromady bylo v případu bratří Hasilů odsouzeno 96 lidí.
Josef s sebou při zpátečních cestách bral uprchlíky, většinou ženy s dětmi, jejichž otcové a manželé na ně čekali v uprchlických táborech. Převáděl až do roku 1953, kdy vznikla železná opona.
Jeho velitel Jaroslav Kašpar se o něm vyjádřil, že byl nejlepším agentem z celé skupiny. Josef Hasil se odstěhoval do USA, kde žije na předměstí Chicaga. V roce 2001 dostal od Václava Havla Medaili Za hrdinství. Letos v únoru mu bylo 88 let. (Na podzim vyjde v nakladatelství Labyrint o Josefu Hasilovi román Návrat Krále Šumavy ? pozn.red.)
Dalšími kurýry, které výstava přibližuje, jsou Josef Ludvík a Vladimír Palma. Oba skončili na popravišti. Ludvík bojoval za války v odboji, prezident Beneš ho vyznamenal za chrabrost. Po válce pracoval jako strážmistr u prachatické SNB, bydlel v Kolonii pod Lázněmi. Jeho švagrem byl kriminální inspektor Jan Rachač z Prachatic, který za ?protistátní" činnost skončil v komunistickém lágru.
Útěk na motorce
Kvůli této kauze zažil Ludvík od nadřízených šikanu, byl suspendován, aniž by cokoli provedl, proto se odhodlal 13. srpna 1949 přejet u obce Mlaka na služební motorce na Západ. Stal se agentem americké a poté britské tajné služby. Spolupracoval s Josefem Hasilem a s Jaroslavem Kaskou. Poslední spolupráce byla pro něho a jeho kamaráda Palmu tragická: 31. května 1951 padli oba i se dvěma převáděnými slečnami do rukou pohraničníků. Vzdali se bez výstřelu, nechtěli ohrozit lidské životy. Za velezradu a vyzvědačství byly odsouzeni 27. ún