Re: Re: Re: Král Šumavy
Mirek | 27.10.2012 09:57 | id 51429
pokračování...
Teprve tady se z pohraničníka Hasila stal agent americké tajné služby a začíná jeho dráha Krále Šumavy.
Hasil se stal pro pohraničníky noční můrou, nepolapitelným přízrakem, který se prostřílel z každého obklíčení. ?Při trvalé ostraze jsme měli až čtyřiadvacetihodinové služby a pořád čekali na Hasila," vzpomíná bývalý strážmistr PS SNB Gustáv Blaško a historik Svoboda dodává: ?Kolegové Hasilovi vyčítali, že příliš riskuje. Agent Antonín Kubala dokonce odmítal s Hasilem chodit přes hranice. Jemu ale tohle riskování až zázračně vycházelo. Jinak byla úmrtnost agentů chodců obrovská."
Nejčastější převaděčský kanál kopíroval Zlatou stezku, starousedlíci ji pojmenovali Hasilova. ?Tras bylo víc. Kdybych chodil pořád stejným úsekem, brzy bych na to doplatil," objasňuje Hasil. Jeho teritoriem byla Zvonková, České Žleby, Nové Údolí a hřbet od Třístoličníku přes Plechý a Trojmezí. Chodil v noci, v mlze i vánici, orientoval se dle buzoly.
Jako agent chodec vytvořil rozsáhlou špionážní síť. Když se vracel do Bavorska, převáděl politické vězně, exministry, poslance, kněze i maminky s dětmi.
Během jedné přestřelky v prosinci 1949 zahynul strážmistr SNB Rudolf Kočí a jeho kolega František Háva byl těžce raněn. Komunistická justice obvinila Hasila z vraždy a na Prachaticku pozatýkali jeho příbuzné a známé. Utéct se podařilo jen jeho dvěma starším bratrům Juliovi a Bohumilovi kteří se v Bavorsku hned připojili k Josefovi a stali se agenty. V případu bratří Hasilů nakonec odsoudili 96 lidí.
Julius si na Západ odvedl celou rodinu, Bohumil manželku. Když se s Josefem vracel 13. září 1950 pro svého syna Jiřího, padl do pasti pohraničníků. Josef se prostřílel k hranici, bratr takové štěstí neměl. Do jeho těla se zavrtalo devět kulek, poslední byla smrtelná. Ještě v noci ho tajně pohřbili a jeho neoznačený hrob se pravděpodobně nachází u zdi hřbitova v Českých Žlebech. Právě zde se totiž začala objevovat svíčka s květinami.
Pohraničníci opět žili v napětí.