Re: Re: Král Šumavy
Mirek | 27.10.2012 09:52 | id 51428
pokračování...
Jen si představte, že by v biografu proti sobě stáli esenbáci, to nemohl režim dovolit."
Převaděč od SNB
Josef Hasil se narodil roku 1924 do chudé a početné šumavské rodiny. Kromě tří bratrů měl ještě tři sestry, o všechny se starala matka. Za války byl nuceně nasazen v Pasově, v březnu 1945 utekl do Čech a do konce války se skrýval v jeskyni a dělal spojku u partyzánů. S poválečným nadšením nastoupil k SNB a v lednu 1948 k pohraničníkům ve Zvonkové. Komunistický převrat a záhadné úmrtí Jana Masaryka ho ale přesvědčily, že stojí na špatné straně, a v únoru 1948 začal převádět uprchlíky na Západ.
Hasil spolupracoval s kamarádem z útvaru Zdeňkem Vyletou. Do Bavorska převáděli hlavně rodiny s dětmi a ty, jimž hrozilo vězení. Utečence předávali v horské hospodě pod Třístoličníkem agentům americké vojenské kontrarozvědky CIC. Až do jednoho osudového časného rána.
Toho dne, 20. října 1948, převáděli manžele Fořtovy a zdravotní sestru Annu Bezecnou. Hasil však v mlze zabloudil. U obce Schwarzenberg narazili na německou finanční stráž. Vyletu zatkli, Hasil prchl zpátky do Čech. Až pozdě večer zaklepal na dveře chalupy, kde žil rumunský reemigrant, a požádal o vodu. Než mu ji muž přinesl, Hasil usnul s hlavou na stole. Probudila ho až pohraniční hlídka, kterou Rumun přivedl. Hasila zatkli a vyslýchali. Ke vší smůle u něho našli americký zásobník a protikomunistické letáky.
Odsoudili ho k devíti letům, Vyletu k šestnácti. Soudu předsedal Karel Vaš, nechvalně proslulý z pozdějšího procesu s Miladou Horákovou. Ve vězení na Borech v Plzni byl Hasil mj. svědkem toto, jak přímo před ním umučili člověka, který se pokusil o útěk.
Přesto ho to neodradilo a z trestaneckého tábora v Dolním Jiřetíně u Mostu prchá 9. května 1949 s bývalým letcem Antonínem Vítkem. Vyčerpaným mužům s nohami posetými krvavými boláky se po nebezpečném pochodu podařilo dostat do Bavorska. Teprve tady se z pohraničníka Hasila stal agent americké tajné služby a začíná jeho dráha