Je třeba však připomenout zejména mladé generaci turistů, že není tomu dosud tak dávno, co panovala na hranici jiná pravidla a přechod do sousedního Německa byl znemožněn ?železnou oponou?.
Železná opona - Pro občana žijícího ve svobodné zemi byla "železná opona" těžko pochopitelná. Podél hranice byly rozmístěny vysoké strážní věže, vzdálené od sebe necelý kilometr podle viditelnosti. Mezi nimi byly nataženy tři vysoké drátěné ploty na vrcholu s dráty pod vysokým napětím šest až osm tisíc voltů. Byly zde přeorány pásy půdy, na některých místech byly bunkry a zakopané tanky s děly. Izolátory byly posazeny na kůlech. První stěna byla asi metr vysoká z drátěné síťoviny a nahoře měla dva nebo tři tenké černé dráty na izolátorech sloužící jako poplašné zařízení. Střední stěna byla asi dva metry vysoká a byla pod vysokým napětím. Třetí stěna železné opony byla nízká a z drátěné síťoviny. Sloužila k tomu, aby zabránila zvěři proniknout k elektrické stěně. Na některých úsecích byla ještě čtvrtá stěna, která měla zabránit průjezdu těžkým vozidlům.
Po celé délce státní hranice bylo instalováno zařízení s infračervenými reflektory s dosahem až dvou kilometrů. Voják na strážní věži tak mohl terén pozorovat infračerveným dalekohledem a viděl krajinu dobře ozářenou. "Zelené gestapo" tak mělo práci velmi usnadněnou.
Více o Železné oponě ...
www.plzenskykraj.kct