Re: Hranice s NSR- pro Michala
Jan | 20.11.2010 19:35 | id 22468
Mohu odpovědně popsat rozdíl ve střežení SH s Rakouskem a tehdejší NSR, tak jak to vypadalo koncem 60. let. Hlavní rozdíl byl v početních stavech jednotlivých rot PS . Zatím co na hranici s Rakouskem se početní stavy vojáků na těchto rotách pohybovaly v počtu 45-65 mužů, na hranici s NSR nebyly žádnou výjimkou roty o síle až 120 mužů. Délka úseků hranice ,které jednotlivé roty střežily byla různá a v zásadě se to řídilo členitostí terénu, hustotou obyvatelstva v příhraničních oblasetech, přístupností do těchto oblastí a dalšími kritérii. Taktika a způsob střežení byly v zásadě všude stejné, rozdíl byl jen v počtu a hustotě hlídek a v počtech vojáků ve službě.Navíc, tam kde to situace dovolovala, se na rakouské hranici z úsporných důvodů ve větší míře praktikoval systém jednočlených hlídek, a to i v noční době.
Pokud je mi známo, tak v letech 1967-69 nebyla na rotách PS, střežících hranici s Rakouskem, žádná obrněná, ani lehká dělostřelecká technika. Vyjma snad lehkých protitankových zbraní, jako RPG 7, nebo jednorázově použitelná RPG 75 a tzv. "tarasnice", většinou vz. T-21. S tím se však samozřejmě do služby běžně nechodilo. Vrcholem naší techniky pak byla Praga V3S, dvě lehká teréní vozidla GAZ 69, jeden motocykl JAWA 350 ve vojenském provedení a jeden koňský potah (2koně +valníček na gumových kolech). Na rotách střežících hranici s NSR (alespoň na některých) již tenkrát nějakou obrněnou techniku měli, pokud vím ,tak to byly buďto OT 810 , v lepším případě OT 64 a byly tam snad i nějaké BzK (bezzákluzový kanon) tenkrát se pro tuto zbraň používalo dost nesprávné přízvisko "bazuka"
Znovu zdůrazňuji, že to byla situace z konce 60. let. Je možné, že postupem doby, tak jak byl režim čím dál více paranoidní, zejména v 80.letech , již bylo vše trochu jinak