« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (14)
(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
3 foto (V.Láník) z celkových 5
Autor: V.Láník | Pořízeno: | Foto: 5 fotek
Infraoptické zařízení Fenix.
Tento příspěvek je psán seznámit některé pohraničníky s infraoptickým zařízením Fenix F-72M. Infraoptické zařízení bylo vyráběno ve dvou verzích a to M = mobilní a S = stacionární. Fenix "S" byl používaný třeba v Zastávce u Brna k zabezpečení objektu...
Infraoptické F-72 M zařízení se vyrábělo ve vojenském opravárenském závodě Uherský Brod, kde se také prováděly náročnější opravy, které nemohla provést výzbrojní služba brigády. Znojemská brigáda využívala pro potřeby OSH okolo 80 kusů souprav F-72 M. Nejvíc jich bylo na Hrušovanském praporu. Na rotě PS Březí dokonce tvořil Fenix souvislé přehrady.
Cílem tohoto zařízení bylo podat na jednotku signál, že se k signální stěně pohybuje osoba a roty mohly v klidu a tichosti reagovat, ještě než byl podán signál na SiS. Prostě aby se nějak vyrovnala velice malá vzdálenost od signální stěny ke SH - někde byly totiž tyto vzdálenost jen 250 metrů, na Hevlíně 500 metrů a na Hatích a Šatově 1000 metrů a rovné pole. Nebylo tedy tolik času na zákrok jak například na Šumavě.
Vysílač vysílal signál do přijímače, při přerušení signálu člověkem došlo k podání signálu na návěst. Na návěst šlo připojit elektrické nástrahovadlo a při zkratu byla odpálena světlice - zde byla třeba nevýhoda, že to uslyšel i narušitel.
Dle mého nákresu šlo využít zařízení do 600 metrů, vše ale záviselo na terénu a možnosti dobře zaměřit navzájem kamery na fotce číslo 1 provádím zaměření kamery.
Souprava se skládala ze tří závrtných stojanů do výšky 180 cm, upevněných v latěním. Jinak dále dle bedny foto (dodal mi jí KVPH Československo - za co jim moc děkují). V bedně byla návěst, dva vysílače a dva přijímače, konektory, clony a drobné příslušenství. K soupravě patřili i tři zdrojové skříně s akumulátory, stejného typu jako do R-105.
Při používáni tohoto zařízení, přišli náčelník optické dílny s pohraničníkem z VOZ (který u nás vykonával ZS), že lze návěst vyřadit a pomoci konektoru a kabelu vést signál na úsekový přístroj a pak na signální přístroj na rotu a nikdo nevěděl, že došlo k signálu. Rota si tedy mohla v klidu dělat opatření k zabezpečení OSH dle daných úkolů od VR. Většinou signál prověřovala poplachovka, při dalším signálu se již vyhlašoval pohraniční poplach a provádělo se zakrytí SH a další činnosti...
Tento článek je psán díky tomu že jsme sloužil na výzbrojní službě 4. bPS Znojmo jako zástupce náčelníka výzbrojní služby a něco si pamatují, náhodou kdyby tam byly nějaké nepřesnosti omlouvám se předem, žádný materiál jsem k F-72 M nenašel a od roku 1988 je to již několik let. Závěrem bylo seznámit o používáni F-72 M k OSH. V budoucnu se k F-72 M budu ještě vracet. S jeho použitím jsme měli celkem dobré zkušenosti, nevýhodou byl blesk, když blízko kamer uhodil došlo k poškození kamery a opravu musela být provedena ve VOZ.
Vladimír Láník