Vaše komentáře...
Přidat nový komentář...
Vymetnice
Koupím vymetnici, na patrony pro pistolí na svetlice. Může být s částečným poškozením nebo trochu rezavá.
Re: Vymetnice
Jožo |
11.11.2023 12:11 |
id 175133 |
nahlásit
Měli jsme na rotě výmetnice jako na těch 2 obrazcích. Byly však upravené. Byla k ním přivařená asi 50 cm tyčka,dole rozšířená na 2 hroty a tim se to zabodlo do země. od spouště se natahaly na obě strany dráty tak do 50 ma upevnily na nějaký kolik. Náplň tvořily různé světlice a podle barvy se vědělo kde došlo k aktivaci. Pro výměnu byl stanoven postup. Výměna se musela provádět v leže na zádech z důvodu bezpečnosti. Jednou to jeden pohraničník nedodržel a jako naschval došlo k odpálení. Měl štěstí, roztrhalo mu to jen brigadýrku. Kdyby to dostal do čela tak kdo ví jak by to dopadlo. V úseku roty jich bylo dost, ale i mnoho zvěře, bylo až s podivem, že jich ta zvěř neodpálila tolik- samozřejmě byly aktivace zvěři. Viděl jsem jak srna se přiblížila k drátu výmetnice, očuchala jej a ladným skokem přeskočila. Víc jsme museli hlídat své psy jak byli na volno v blízkosti. Z jara byly dráty celkem vidět, ale jak vzrostla tráva tak jsme ji měli problém mnohdy pro výměnu najít. Některé byly i na elektrický odpal, tam byla výměna složitější, musely se spojit vodiče vycházející ze světlice.
Re: Re: Vymetnice
Pepa G |
18.2.2024 11:11 |
id 177117 |
nahlásit
Zemědělci nás zlobili najížděním traktory na signálku u vrat pro průjezd. Místo aby zavolali na rotu, tak drncli do signálky a hlídka přijela prověřit zkrat. " To my, potřebujeme otevřít vrata." Velitel roty nechal natáhnout drát od elektrické výmetnice přes příjezd k vratům, ale místo el.světlice se připojil el. dělobuch a obsypal se štěrkem. t tomu se umístila tabulka NEVSTUPOVAT MINOVÁ POLE. Jezedáci přijeli. Na cedulku reagovali: To si zas PEsáci hrají. A jeli dál. Dělobuch reagoval a traktor obsypala sprška štěrku. Jestli udělali do kalhot nevíme, ale od té doby byl vždy telefonní požadavek na otevření vrat.
Re: Re: Vymetnice
Jediné co dodat, seš fakt inženýr.
To by určitě nikoho nenapadlo, že musí mít stojánek!
Re: Re: Re: Vymetnice
Pepa g |
7.3.2024 15:59 |
id 177396 |
nahlásit
Ne všechny měly stojánek. Některé se pichly do země přímo. Některé byly přímontované na strom. Uvědomte si, že se používaly od 50 let a různě se měnily, vylepšovaly a ty starší se ihned nezahazovaly ale používaly se do konce své životnosti. Co se dalo tak se vylepšovalo. Inženýři skončili v školách pro důstojníky v záloze. Když odcházeli tak obyčejně jako podporučíci.
Vymetnice
Zdravím
Shanim vymetnici, klidně i trochu rezavou. Myslivec.
výmetnice
Zdraví všechny veterány PS. Sháním nástrahovadla, mechanické, nebo elektrické používané na signálce. Koupím, nebo vyměním za jiné věci od PS. Díky tel. 606429710
výmetnice
Dobrý den. Na prvních snímcích je armadní osvětlovadlo na na druhé sadě fotografií je výmetnice.
výmetnice informace
Roku 72 až 73 jsem byl na 7 pohraniční rotě Polná jako spojař. Na výmetnice si dobře vzpomínám, jelikož jsem je montoval. Měli jsme tam mechanické vyvložkované na slepý náboj se samopalu, ale převážně elektrické k odpalování šrapnelu. Další co se odpalovalo, byly elektrické dělobuchy v signální stěně pomocí kontaktu úsekového spínače. To je minulost.
V současnosti jsem se k výmetnicím opět vrátil. Vlastním zahradu asi 15 a záhumenkového typu bez plotu. Posledních léta se rozmohla neskutečně zlodějina. 6let používám výmetnice a už se nic neztratilo. Na zahradě mám natažen vlasec na ryby ukončen mikrospínačem. Zakoupil jsem elektrické palníky (normálně se prodávají) a používám Pet lahve napuštěné vodíkem. Nic lepšího neznám.
Re: výmetnice informace
Alfi |
13.2.2020 13:26 |
id 144525 |
nahlásit
Lepší jsou barevně balónky nebo sprcky. Zvláště do sprcek se toho plynu vejde více. :) To je potom rana jak z děla !! Zvlaste pokud je balónek na spagate, ve výšce lidské hlavy - nebo u zdi nebo nějaké pevne prekazky. Vodík si lze vyrobit elektrolýzou z obyčejné vody, s napětím 12 V. Na internetu jsou návody.
Nástrahovadla.
První nástrahovadla měly dřevěnou krabičku a byla v ní baterie vynálezcem byla rPS Čížov v roce 1951.V té době dráty nebyly.První EZOH u 4.bPS Znojmo se začali zkušebně v Jaroslavicích v prosinci 1952.
Později se nástrahovadla zdokonalovali a byly mechanické a elektrické většinou na signální náboje .Časem vinohradníci začali mechanické NO odcizovat a dělat si do nich vložky na cvičné střelivo pro honění ptáku na podzim z vinohradu .Nástrahovadla patřili jako materiál ženijní službě a požívali se do konce pohraniční stráže .
Dotaz
Dobry den .Mám prosbu na vojně jsme odpalovali zelene světlice .Byli to válce v pruměru cca 7 až 8 cmm dlouhé a cirka 18 cmm.Obal byl tvrdopapírovy.potisk rusky psany jedine co jsi pamatuji je >300packed.Odpalovalo se to:po ukotveni se odtrhl kaloun s parirovym víčkem.vyjmuli se draty a ty se nasledně napojily na spouštěč po odpáleni> náboj>vzletl cca 500metru vysoko a tam explodoval a vytvořil zelenou kouli o pruměru 3 metry.Ta se nasledně pomalu snášela k zemi.Hledal jsem snad všude možně o co šlo ale nic jsem nenašel.Věděl by někdo o co šlo a jak jse to jmenovalo děkuji za každou radu.
Ruský osvetlovač
Zariadenie ktoré spomínate prišlo do ČS armády ešte kedysi v 60-tich rokoch. Volalo sa to "Ruský osvetlovač", skratka RO. Odpalovalo sa bez signálnej pištole, z ruky prichytením o nejakú vec. Povedzme o strom z opačnej strany. (Vami napísané parametre sú však zmätočné..!)
S pozdravom: Psovod sl. psa Tula. U nás na pohraničnej rote sa to nikdy nepoužívalo. "Toť vše!"
Re: Ruský osvetlovač
Možná myslím něco jiného - ROS - raketa osvětlovací. Bylo zakázáno ji odpalovat volně z ruky. Nějčastěji se odpalovala přiložením k hlavni Sa. Na spodku -motoru byly trysky, které díky šikmému provedení ROS udělily rotaci. Já znám pouze náplň padáček. Polovina byla kovová, vršek papírový. Na spodku byl šroubovací uzávěr na němž byl provázek rozněcovače, Odpálení bylo provedeno zatažením za provázek. Jedním z požadavků bylo při použití mít i rukavice a odpalovat z rovné věci a otevřeného prostoru aby nedošlo k odrazu.
výmetnice-dovysvětlení k foto
Tento typ výmetnice jsmel používali v letech 65-67, je možné, že i dříve i později a to na západní hranici. Používal se obvykle ve výši kolen- problém se zvěří/.
Vesměs máte většina pravdu, jednalo se o mechanickou nástrahu, která byla pokládána před i za SIS, záleželo na terénu i uvážení velitele roty. Tato výmetnice však sloužila spíše jako psychologický prostředek, neboť po spuštění /zavadění o drátek, který uvedl v chod úderník s pružinou/, došlo k silnému výbuchu asi 10 m nad zemí. Osoba, která byla v blízkosti a výbuch nečekala, utrpěla často šok, což vedlo i ke ztrátě orientace. Samozřejmě následovala reakce nejbližší hlídky, nebo poplachovky.
Re: výmetnice-dovysvětlení k foto
Vašek Nečas |
12.10.2011 10:08 |
id 36966 |
nahlásit
Zdarec Pepo, tento typ výmetnie vidím poprvé na Korandě i Spáleništi v r 65-67 se používal úplně jinný typ dal se tam nádstavec bud na slepý kulometný náboj nebo nástavec na světlici používal se bud padáček nebo šrapnel vše se natahovalo ve výšce pod kolena 5m. na každou stranu ale záleželo na úseku, ale vzpomínám si že se na Spáleništi na Prúseku na vrata montovala nádobka z plastu plná vybušniny a při vybavení zkratu explodovala to byly šlehy a k tomu se měl montovat reproduktor stůj ruce vzhůru ale to se moc neosvědšilo jak šel mazák kolem tak zaskratoval no byla toho velká spotřeba jak to tam bylo dlouho to už si nevzpomíná. Zdravím spolubojovníka mějte se všichni dobře a vzpomínejte Ahoj Vašek.
Re: výmetnice-dovysvětlení k foto
Diana |
12.1.2020 16:16 |
id 143617 |
nahlásit
Asi jak a kde. U nás to bouchalo v min. 20 metrech.
Světlice.
Vojta |
10.10.2011 20:47 |
id 36930 |
nahlásit
U nás na Cetvinách byli nastražené světlice před skoro každými vráty Sis na brance oplocenky-sloupku,kde vystřelovali po dotyku-zkratu dvou drátů nahoře na brance oplocenky.Když jsme chtěli vejít k vrátam Sis,tak jsme to museli vypnout-vytáhnout zástrčku aby to náhodou nevystřelilo.Sem tam to vystřelilo hlavně v noci asi po kontaktu se zvěří anebo silný vítr,déšt,bouře.Pak to stála hlídka na D.Přibrání viděla a slyšela a prověřovala to,pak měla se sebou náhradní světlici na výměnu.Prázdnou vystřelenou světlici musela po službě odevzdat výkoňákovi,kterí to odepsal výměnou za novou.Nevím zda to bylo tohle zařízení,já jsem nebyl na výměnu světlíc školen,dělali to tí,kteří sloužili hlídku Přibrání pravidelně anebo ženisté resp.spojaři.Ahoj.
Výmetnice
Jedná se o armádní osvěcovadlo. Bylo umístěno před SiS A bylo mechanické. Bylo odpalováno přes drát který byl natažen mezi osvěcovadlem a dalším kůlem. Po inicování z něho šlehal plamen a osvěcoval okolí. Jako bývalý ženista jsem se jich mnoho povyměňoval.
Výmetnice
Jaryn |
2.10.2011 00:01 |
id 36642 |
nahlásit
Ale většinou se používaly klasické hliníkové na elektrický odpal né? Nebo byli jenom u fenixe?
Nástražné osvecovadlo
Michal |
1.10.2011 22:10 |
id 36633 |
nahlásit
Na fotografii je nástražné osvecovadlo ,ak si dobre spomínam.Bývalo nainštalovan na drevenom kole ale naopak ako je na fotografii. Po odpálení z tej časti ktorá má červenú farbu šlahal plameň asi tri metre vysoko a osvecoval okruh asi tristo metrov.
Výmetnice
Peter Grajzeľ |
1.10.2011 20:44 |
id 36632 |
nahlásit
Spomínam si na nastrahovadlá s výmetnicami,ktoré boli na kovových stojánkoch zapichnutých do zeme, tých sme mali na Poštorné požehnane.Tiahli sa pozdĺž celej signálky.Ako sa inštalovali svetlice do týchto výmetníc tak na to sa nedá zabudnúť.To si ľahol pod výmetnicu a vymieňal vystrelenú svetlicu za novú, potom natiahol úderník a zaistil.Stalo sa mladým neskúseným ktorí si mysleli,že to nainštalujú aj po stojačky,že im vystrelila svetlica blízko hlavy a to nebolo nič príjemného.
Re: Výmetnice
Igor |
2.10.2011 07:59 |
id 36650 |
nahlásit
Ako ženista na rote som mal s výmetnicami na rote bohaté skúsenosti.
Re: Re: Výmetnice
Jaryn |
2.10.2011 21:58 |
id 36677 |
nahlásit
Tak se trochu rozepiš jaké jestli elektrické nebo mechanické a v kterých úsecích se nastražovali ?
Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Jan |
10.10.2011 18:46 |
id 36920 |
nahlásit
Mohl bys tady uvést nějaké časové rozmezí, kdy jste tenhle typ používali ?? Když jsem byl jako učeň v jednom strojírenském závodě počátkem 60. let v Třeboni, tak jsme se tam podíleli na výrobě podobného, možná stejného zařízení. Ten stojánek měl v dolní části dva bodce (takovou vidličku) , nahoře bylo pouzdro na světlici , nějaká pojistka a se spouští, která se do činnosti uváděla tahem , zřejmě za nějaký provázek (lanko), který se natáhnul někam bokem. Celé, i s těma bodcema, to bylo vysoké cca 40-50 cm.
Byli jsme civilní podnik, který jinak vyráběl zařízení pro Státní lesy ( vleky a přívěsy na dlouhé dříví, maringotky pro lesáky, generální opravy pásových tahačů dřeva a pod.). Těchhle věciček se vyrábělo dost velké množství, všichni s tím dělali velké tajnosti, ale všichni věděli na co to je . Prostě komedie. Já jsem pak přišel k PS v roce 1967, ale nikdy jsme to tam neměli a nepoužívali jsme ani nic podobného. Pro upřesnění uvádím, že zařízení, které je tady nahoře na snímku, to určitě není.
Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Jarda |
10.10.2011 19:15 |
id 36921 |
nahlásit
Jane,popisuješ výmetnici ze 70 let. Zažíl jsem výmetnici s jedním zásuvným trnem do země. Byla jednoduchá a účinná. Na konci úderníku byl kroužek na usnadnění natažení uderníku a vložení plíšku,který zajišťoval pohyb úderníku,ale jak se plíšek posunul v levo a nebo v pravo. uderník pomocí tlačné pružiny udeřil.
Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
V roku 1977 som prišiel na rotu a výmetnice zo stojánkami sa už používali dlhšiu dobu,myslím tak od začiatku 70-tych rokov.Bolo to presne tak ako píšeš,stojánek bol vysoký 40-50 cm a v dolnej časti mal dva bodce ktoré sa zatlačili do zeme a vlastne to držalo stabilitu celého nastrahovadla,vzdialené od seba boli asi na 50 m a medzi jednotlivými výmetnicami bol natiahnutý tenký drát ktorý bol zapojený na poistku úderníka,keď si kopol do drátu poistka sa pohla a tým spustila úderník ktorý udrel na kapsľu svetlice. No malo to aj jednu veľkú nevýhodu a tou bola zver ktorej bývalo požehnane.
Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Jan |
10.10.2011 19:41 |
id 36924 |
nahlásit
Díky za vysvětlení. Zřejmě to je ta věc co se u nás produkovala, bylo toho vyrobeno velké množství a používalo se to zřejmě dost dlouho, ale asi ne na všech rotách. Je možné, že to vyráběl i někdo jiný, nějaký jiný podnik. Díky !!
Re: Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
No, napríklad hore uverejnené osvecovadlo som počas mojej ZVS vôbec nevidel,nepoužívalo a tiež sa nepoužíval ani šrapner,iba tieto nastrahovadlá.Zrejme to bolo na každej rote ináč.
Re: Re: Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Končil jsem vojnu podzim 1978 a už na rotě armádní osvecovadla nebyly protože se spotřebovali a jiné nebyly
Zde již nelze dále reagovat
Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Luboš |
11.10.2011 11:25 |
id 36942 |
nahlásit
To o čem píšeš jsem používal v r.63-65 natahoval se drátek.Zdraví Luboš
Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Jaryn |
11.10.2011 23:55 |
id 36964 |
nahlásit
Jaké druhy světlic se používali do výmetnic ? Myslím padáček, déšt,šrapnel. Byli nato nějaké pravidla nebo si to dělala každá rota podle sebe?
Re: Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Na našej rote sa používali iba svetlice s padáčikom. Stanovištia boli od seba vzdialené na dohľad.Zo starej roty k drátom to bolo približne asi dva km.
Re: Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Peter z Vašičku |
12.10.2011 16:21 |
id 36971 |
nahlásit
Ahoj.Trochu sa rozpišem,lebo poživanie vymetnic u nas malo suvislosť s celkovou OSH.79/81
Skoro až 40% steny bolo sledovanych vizualne trvalymi hliadkami.Ďalšich 40%, sa dalo sledovať pri zosilnenej, obsadenim zvyšnych 2 špakou.Celkove 5 špakou.V tychto miestach, aj so zvyškom sme mali naťahane vymetnice mechanicke.Všetky boli z vnutroz.,na vrchu plota,drôt bol asi 10 cm von,aby to zbytočne nelietalo na zver.
Vždy sa do nich daval iba šrapnel.
Logicky to malo vyznam použivať iba šrapnel,pretože Vašiček straži dosť členity usek, a nejake svetielka za bieleho dňa, by aj tak nikto nevidel, a aj samotny vystrel svetlice moc ďaleko počuť nebolo.
Pritom vystrel šrapnelu... spomente si čo znamenal
Bolo ho dobre počuť a museli naň reagovať všetky hliadky.
Na vymeny chodila TH, čiže voska, keď išiel orať KP, vrazili mu do ruk par šrapakou a on ich vymenil.Identifikacia bola jednoducha.
Po roku 79 to už mohli robiť aj hliadky, lebo sa žačalo chodiť, okolo steny, z vnutrozemia.Však dovtedy sme sa pohybovali iba v zahraniči.
/ Veľka zmena OSH /.
Elekticky odpaľovane šrapaky použivali hliadky na straženie cesty iba v noci. /alebo aj na našu ochranu pred vyberom /. O umiestneni /natiahnuti drôtu/ sme mohli rozhodovať sami.Vždy tak, aby " dobre bolo " .
Prakticky to bola krabička,ako z Kryštalu s plochou baterkou 4,5 V,bez svetielka, s pačkovym prepinačom na spodku,na ktory sa uväzoval drôt ľavy,pravy. Keď boli drôty stabilne, pripajali sa vodiče na vyvody zo šrapaku.Držiak šrap. bol zhodny s mechanickym,iba bez udernika, so zväčšenou dierou pre el.vyvody
Re: Re: Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Jaryn |
12.10.2011 23:09 |
id 36998 |
nahlásit
čau můžeš prosím Tě trochu rozepsat ty elektrické výmetnice, pořád nechápu jak se odpalovali v té krabičce byl spínač na pružinku a při zakopnutí o drát sepl kontakty? a kde jste ty držáky světlic upevnovali když neměli nožky na zapichnutí do země? Díky.
Zde již nelze dále reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: Výmetnice-dotaz pre Jaryn
Peter z Vašičku |
13.10.2011 06:34 |
id 37004 |
nahlásit
Držiaky boli 4 ks: konce drôtov /2/ ,držiak vymetnice a držiak spinača. Všetky boli na zapichovanie do zeme.
Poloha spinača sa dosiahla spravnym napnutim drôtov.V pačke bola dierka pre zavedenie drôtov.
El. odpaľovanu vymetnicu najdeš v časti :Rôzne - Svetlice
Zde již nelze dále reagovat
Re: Re: Výmetnice-dotaz pro Petra Grajzela
Charlie |
16.10.2011 17:59 |
id 37100 |
nahlásit
Ten podnik - PTR?
Název podniku - pro Charlie
Jan |
16.10.2011 18:48 |
id 37103 |
nahlásit
Tehdejší oficiální název byl : Státní lesy, průmyslové výrobny Chrudim-Strojírenský závod Třeboň.
Byla to taková menší fabrika po pravé straně ulice z centra směrem k nádraží ČSD. Kousek dál, na stejné straně, byl Otavan.