Objekty PS

« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (68)

(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
1 foto (M.Provazník) z celkových 6

Foto 1
Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 6

Autor: M.Provazník | Pořízeno: 2017 | Foto: 6 fotek



Reakce na komentář...
PS Liotmerice 1959-1960
Lada | 4.4.2019 00:22 | id 137029
Vazeni Veterani,
Jsem rad, ze jsem nasel tuto web a mel moznost precist veskere prispevky - a to jednim dechem!!!
Na ty casy vzpominam velmi caso a rad. Hlina z Bidnice - nejhorsi bylo, ze nebyl dostatek vody a kdyz tak byl maly tlak.
Na Mostnou horu jsme behali temer kazde rano s Kamencem ze Zlina, nebot jsme meli povoleno v dobe rozcvicky trenovat atletiku
Tam se chodilo k zubari. Sestru tam delala hezka slecna, ale bohuzel ji snad zabilo uvolnene kolo z nakladaku, kdyz sla do prace.
Ta slecna s jednou nohou - ta byla vedouci kuchyne v PS.
Ta starsi pani kucharka byla za valky nasazena v Terezine, kde varila pro dustojniky - ta nam toho navypravela. Za mych casu jsme jedli z taliru a priborem.
Asi v roce 1996 jsem navstivil skolu a mel moznost hovorit s pani reditlekou a jejim sborem. Byli moc radi, ze jsem jim mohl ukazat, kde jsme spali - skutecne nas tam bylo 75. Tato mistnost jiz byla rozdelena na 4 ucebny.
Ano ve 21:45 se musela vyprazdnit kamna a proto tam byl zapach z koure.
Sobotni prohlidky probihaly dobre jen snad jednou nam nedal kpt. Malik vychazky, ale asi za 2 hodiny to zrusil. On pry vyhlasoval doma bojovy poplach - on stal u okna s pistoli, zena u dveri se sekerou a syn s klackem - nebo tak. Velitelem roty byl kpt. Novak.
Vzpominam na vanocni stedrovecerni veceri, kterou jsme meli v 1. patre v ucebne dalnopiscu. Po veceri nam s prekvapenim dali vychazku k zajezdu domu - to bylo prijemne prekvapeni.
Ucebna elektriky byla docela dobre vybavena a dustojnik v ni mel vedomosti.
Zpival jsme take ve smisenem souboru a zajezdy do okolnich vesnic byla premie.
Nekdo zde psal o bramborach - kdyz se loupaly dole ve sklepe, tak u sten nekdy byly videt behat krysy.
Nas velitel cety byl npr. Bartl. Jeho motto bylo: 'Houby znate bratri'. On hral na harmoniku v jednom hotylku na rohu namesti. Promenady na namesti - to bylo neco.
Pral bych vsem mladym co znaji jen cell phone, aby prozili vojnu - ta z nas pripravila pro zivot.


Reagujete na komentář
plus okno minus
... lze napsat ještěznaků
Ochrana proti spamu. Napište číslo stodvacet:


   


  • hvězdičkou * jsou označena povinná pole
  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nebudou použity
  • WWW adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky

Poddůstojnická škola PS a VS technická - Litoměřice

Okres: Litoměřice

GPS: 50°32'11.134"N, 14°7'55.452"E

Najít na mapě

PŠ Litoměřice PS (PVS) VÚ 9210

Poddůstojnická škola Pohraniční a Vnitřní stráže technická v Litoměřicích vznikla v červenci 1952 jako Poddůstojnická škola PS (později PVS) spojovací. V roce 1957 došlo ke sloučení dosavadní PŠ spojovací (Litoměřice) s PŠ ženijní (pravděpodobně při VUPS) do jednoho celku - Poddůstojnická škola technická PVS, se sídlem v Litoměřicích (areál dosavadní PŠ spojovací), která pro potřeby PS a VS školila poddůstojníky, velitele družstev, spojaře a ženisty - pro PS třeba (ženisty) silnoproudaře.
Po celou dobu působnosti bylo sídlo "péešky" v ulici Na Valech, ohraničeno bočními ulicemi Sovova a Osvobození (současné názvy ulic) a po celou dobu existence, byla samostatným útvarem PS (PVS).
Škola zanikla (pravděpodobně) počátkem roku 1964, při velké reorganizaci, kdy byly všechny PŠ PS soustředěny k Plánské bPS - (spojaři Tisová) a některé zvláště ženijní odbornosti, se školily u zařízení ČSLA.

Dnes je budova využívána pro školské účely. Za zmínku stojí i to, že škola v době případných nepokojů (ostatně jako každý vnitrozemský útvar PS), měla dodat živou sílu pro potírání výtržností - např. pro Liberecko. Toto opatření bylo přijato počátkem roku 1954, krátce po nepokojích při a po měnové reformě.
(Michal Provazník)

 

A2018-01-11 14:41:24 TG503