Vaše komentáře...
Přidat nový komentář...
Oldřichov
Zdravím všechny. Moc děkuji za tyto stránky. Sloužil jsem jako lampasák u letectva a nyní co by penzista jsem se dal na psaní rodokmenu. Chtěl jsem vědět, kde sloužil můj otec těsně po válce a tak jsem napsal do Vojenského archivu v Trnavě. Přišel mi papír o jeho průběhu VZS a kde jsem se dozvěděl, že po skončení základního výcviku a PŠ u 33. pěšího pluku sloužil od 18.1. do 15.8.1946 ve strážní službě na hranici jako velitel hlídky na Oldřichově. Je to dávno, otci by bylo za měsíc 95 let. Myslím, že si tam udělám příští léto výlet. Josef
Re: Oldřichov
Také zdravím! Přečetl jsem si příspěvek ohledně Oldřichova a tak také něco málo napíšu! Já jsem sloužil na Oldřichovské rotě v roce 1970-72, ale ta se nacházela asi tak dva kilometry od původní obce směrem k Chebu, rota byla postavena kolem roku 50 a tak asi Váš otec sloužil v původní obci. Za mě z docela hezké příhraniční obce, kde byla dokonce i škola a obecní úřad zbyly jen rozvaliny a stáje, tam jsme měli koně a prasata. Už si nepamatuji kde jsem k tomu přišel, ale asi jsem brouzdal na internetu v dobových fotkách a narazil jsem na to. Dnes už tam nejsou ani ruiny, ale zato prales Bolševníku!
S pozdravem Standa H.
Oldřichováci:
Zdravím všechny bývalé Oldřichováky,
je to tady úplně mrtvé, nikdo sem nepíše a přitom se tady odehrálo tolika příhod.!!! Byli jsme se na staré Oldřichovské rotě podívat v loni i před loni s klukama když jsme měli sraz a pořádně jsme to tam prošmejdili, zavzpomínali a nafotili. Je to divné, jak se to tam všechno změnilo, vyrostly stromy a místo, které máš nějak vryté do paměti je jaksi jinak. Nikde není cesta, pěšinka ke kotcům a k rybníčku a tak pátráš v paměti a zkoušíš si ty věci nějak sesumírovat do nějakého řádu a měl v tom nějaký přehled. Hold zub času se tady fakt podepsal.
S pozdravem Standa H 1970-72
rota Oldřichov
Stando, ty výborný pamětníku, ty kluku ty toho víš, jen sem s těma informacemi,
Předpokládám, že v době kdy jsi byl na Oldřichově, že tam tomu velel Mulíček, je to tak ?
Pak bych rád věděl v kterých letech a jak dlouho se stavěla nová
rPS Dyleň ? Jaké bylo číslování rot v tvé době, rota Oldřichov měla jaké označení a do kdy ?
Z dobových fotek je patrné, že pod Dyleni byly taky nějaké budovy rPS . co o těchto budovách víš ?
Je pravda, že už tam byly taky domy s rodinama důstojníků tam sloužících. A kdo tam z nich bydlel ?
Mám informaci, že v letech 1969 ? 1972 byl velitelem Mohelna J.Przeczek ,který po té přešel právě z Mohelna na Dyleň. Docela jsem koukal na informaci, že na Oldřichově byl ?prcek Chrousťák? - Charouzek nebo Charousek ? :-D ?jakou měl v tvé době hodnost ???.mohl bych vědět kolik lidí a v jakých funkcích bylo déle sloužících na Oldřichově ?
Jinak zasloužíš můj obdiv nad pamětí jmen pséků jenž jste měli na Oldřichově.? polovičku psů jsem tam zažil i já. ( viz foto ?kotce roty Dyleň r.75-77) A ten Ink byl fakt šikula pejsek. Za mne pracoval ve smečce s Princem a ti dva byli postrachem pro všechny aktivizace c ona ně šli, fakt že jo??.mám s tím osobní zkušenost??.dostali jsme od nich pěkně na p***l ?a to je pravda !!! Tato smečka ? lítala? na 6 tce, - kde měla svoje ? hnízdo???měla děsnou pověst.
Salaše ?to byly dvě stodoly na seno, slámu ,byly kousek od Slaměný směrem do zahraničí??dnes tam již nejsou neb čas a počasi se postaraly o jejich likvidaci ? prostě to hapalo a muselo se to odklidit.
Totiž tohle místo bývalo dosti velkou zašívanou, pro lidi (prap. + rot. Kynolog. + znač. lidi ) co měli plánované aktivizace ? stopy - několika km a pak na aktivizace zásahovky??
Jo ,to se člověk rval s časem a pak i se psem :-D (i já jsem to párkrát zažil s mým Coltem , už si ani nepamatuji kdo koho táhl, zda já Colta a nebo Colt mne ) a do toho všeho ještě člověk musel a povinně prolézt ? dráty?.
Re: rota Oldřichov
To Ink uměl suprově ty dráty vyloženě proskočit, když nééé proletět???.Ink byl vynikající stopař a Princ byl super ? rabiják? , který nosil svítící děs budící obojek (hele, to bylo kožené pouzdro a vněm plochá baterie a na tom blinkr ze staré Oktávie ? bílo-červený v na koženém obojku ? většinou bílém).
Pak jsem se ještě chtěl zeptat ? pevná stanoviště ? tzn. S kačenou ať dřevěnou či kovovou a spiketem pod ní .Kolik jich bylo za tebe ?
Za mne byla pevná a stabilně odsazovaná stanoviště pojmenována tak to ? od Mohelna k Mýtině ? stará signálka : -Kopec ? Vechtr -6 tka ???nepravidelně obsazovaná stanoviště ?.7/8 mezi Vechtrem a 6 tkou , pak Slaměná ? tady si již nejsem jistý ?pravá 2/3. Na styku to už byla asi záležitost Mýtiny (ale nejsem si též jist).
Pak byla nová signálka tzv. nová - levá .....pevné stanoviště s kovovou kačenou a piketem byl na Dyleňáku, stanoviště Liškárna bylo obsazováno pravidelně,ale nebyla tam kačena.
A pak ještě jeden dotaz na tebe .....kdo obsazoval za tvého času Alexu ? Mohelno ? Oldřichov ? ......... za mne Alexa spadala pod Dyleňskou rotu a jistý čas tam byl i piket - zděný piket,(později shořel tak jako na 6 tce) hlídka tam byla d+n ....po 12 hod.,ale už si taky nejsem jistý........i bylo -li málo lidí (odchod do civilu) tak se občas v noci neobsazovala.....
Zdravím a těším se na odpovědi.......Martin
Re: Re: rota Oldřichov
Jinak nevím co se to děje zde v příspěvcích .......v mém dnešním příspěvku je velké množství otazníků, které jsem tam nepsal .......ty "otazníky"tam dodává kdo ? Napsal jsem slovo ....p... r... d ... e ... l ........a následně tam se objeví hvězdičky, to pochopím, ale proč se tam objevují otazníky, které jsem tam vůbec nepsal !!! To je mi divný !!!! Někdy pak ty některá slova či věty pozbývají smyslu a jinak to vyznívá. Dá se s tím něco udělat ? Děkuji .....jen doufám, že si tu někdo nedělá prču
Re: rota Oldřichov
Ahoj Martine a také zdravím všechny bývalé Dyleňáky,
byly Velikonoce a tak toho času bylo málo na reakce, ale už jsem zase zde a vynasnažím se: Mjr. Mulíček byl náš velitel roty, která nesla název 1.rPS Dyleň, ale po dobu stavby jsme byli na Oldřichově. Stavět se začalo asi v roce 1966-67 a my jsme se na novou rotu stěhovali v únoru 72 (a 27.3.jsme šli do civilu). Nevím přesně na jaké budovy se ptáš, ale co vím, tak vedle stavby nové roty stály tzv. Fiňáky a bydlel tam právě Mulíček z jedné strany a na druhé bydlel Zdeňek(Čenda) Osladil (staršina) s rodinama. Dole na Oldřichově pak z furťáků bydlel por. Verner(vel. čety) dále politruk, ale na jeho jméno si musím vzpomenout) a na konec Milan Charousek, za mě to byl technik roty a měl hodnost četaře z povolání. Ten uměl perfektně plánovat služby, mě několikrát spojil dvě HV a hned po službě jsem frčel do Žandova na vlak a domů (asi 70km směr K. Vary) Martine, snad se dohrabeme k tomu, kde se nacházely ty Salaše, podle souřadnic které poskytuješ , by to mohl být starý Oldřichov který se nacházel přímo pod Birketem směrem od vrat Slměná a za nás tam byly stáje pro koně a také pro prasata. Za mě používali svítící obojky snad jen dva a nebo tři psi sloužící jen na Karlu s útokem na volno, bylo to tam opravdu o hubu a musela to bejt rychlovka, na šestce to bylo snad jen několik desítek metrů na čáru, ale to asi víš taky. Pevná, stálá stanoviště byly jak už jsem psal na Narušení(Kopec), Karel a Alexa s 12hod. službou, akorát červená a modrá poplachovka sloužila 24 hod. a běhali z roty na pravou stranu.
No a aby to nebylo moc dlouhé, tak tu poslední otázku: asi funguje nějaká cenzura a já to plně chápu proč, mohlo by se stát, že nekontrolovaná věc by se dala dobře zneužít. pamatuješ na jistého Posledního pohraničníka, který psal na hlavní stránku? Všechny jeho příspěvky jsou pryč a mě také zmizel jeden, nebo dva články.
S pozdravem Standa H.
Re: Re: rota Oldřichov
Ahoj Stando,
Omlouvám se, jsem stahanej jak starej ? dyleňskej pes???né, že bych se někde honil po kopcích to, né ale byl jsem v okolí Kynžvartu ve 14 dnech hned 2x, no a ten čerstvej ? luft? mne nějak zmáknul, a pak i ta pramenitá voda--proto až nyní ta dotazová odpověď.
Tu Alexu jste obsazovali z Oldřichova ? Jestli ano, no himbajs? tak to teda byla pěkná dálka (štreka)?.a 12 hodinová služba ? Jen o tom píšu a bolejí mne nohy?:-D. Zrovna tak mne bolejí nohy , když jako ? zobáci? ? psovodi jsme prodělávali 2 měsíční psovodský kurs po výcvikáči na rotě a museli jsme každý den běhat na Alexu nebo na 6 tku po elektrickým a v časovém limitu ( a museli jsme se hlásit- pojítkem,že jsme tam) to byla taky soda, nikdo nám nic nedaroval.
Jen by mne zajímalo, v případě silných mrazů jak dlouho jste měli ? stojku? - vechtra ?.jak ve dne tak i v noci. Např. za mne v r.75/76 v zimě bylo až ? 32 st. ( skoro 14 dní) A ze 4 hod. služby na Liškárně ? normálně obsazované stanoviště- se to stáhlo na 3 hodiny z toho 0,5 hod bylo na postup či přesun??z roty tam to šlo,ale na zpět ?....kdyby do nás někdo praštil tak se zlomíme či rozpadnem jak jsme byli zmrzlí, nooo, byla to síla?.(je pravda, že jsem si vypomohli kožichama ,které snad pamatovali i 2 světovou ..:-D). Zajímalo by mne zda za tebe tam byli taky tak silné mrazy a jak jste se jim bránili , hmmm ? :-D?
Pak by mne zajímalo, v případě Oldřichovské roty??kdo za tebe chodil ?demarkačku ? a kolik lidí a jaké bylo složení té skupiny.
Jak částo byla prováděna na Oldřichovské rotě??.. ?uzavírka hraničního pásma ? ? Okdud ? kam ?
A pak , možná jsem se už tady na těchto stránkách ptal na starou střelnici, bylo mi to několikrát vysvětlováno, ale bylo to marný a ? je to marný,je to marný??stále vím prd??já jen že mi šlo o to to místo najít??je fakt, že dnes najít to místo bude asi um??bude to zarostlé , pozměněné porostem..za ty lééééta??
Ale mám taký pocit, že v květnu se tam s chalanama vypravím. Něco se chystá od 8.
Re: Re: Re: rota Oldřichov
Ale mám taký pocit, že v květnu se tam s chalanama vypravím. Něco se chystá od 8.5 do 11.5 v Žandově??.vše je teprve v jednání?..a potvrzování účastníků???Zdraví? Martin-Colt.
Re: Re: Re: Re: rota Oldřichov
Petr Staněk |
25.4.2014 21:43 |
id 73934 |
nahlásit
AHOJ Martine-Colte, zdravím jednu z dobrých duší Dylenˇe.Jestli myslíš starou střelnici na BRTNE a chtěl by jsi jí najít,tak myslím,že jediná pomoc je u místních starousedlíků na Brtné nebo se skus spojit s Jardou Havlíčkem z DZˇ.Jako kluk vyrůstal na Poustce na hájence,přes kopec měl Brtnou a okolí by měl jako lesák znát velmi dobře.Nevím jestli jede do DZˇ (8.5-11.5) i Zdenek-hrom,ten se s Jardou zná osobně.Skus se sním spojit,určitě pomůže!!!Zatím AHOJ špion PETR Dylen 2/80-9/81
Re: Re: rota Oldřichov
Táááááááááák, panáčkové, dávno jesti po květnovém stazu v Jedlové .....a ani řádek o tom zda "ju" či "ne" . Neříkám foto, vím že to trvá nějakou chvilku ,ale náš květnový sraz "starých Dyleňských psů je již tady dávno " vyvěšen"........
Rád bych znal trochu víc, jak bylo, jak to dopadlo a zda vůbec se to konalo......Děkuji za odpověď :-D
Re: rota Oldřichov
Jindra Svoboda |
13.9.2017 14:50 |
id 120783 |
nahlásit
Tak nevím, jestli to ještě bude někdo číst. Už dlouho sem žádný příspěvek nepřibyl. Sloužil jsem v letech 66-68. Narukoval jsem do Plané, přijímač potom v Chodové Plané. Následoval kuchařský výcvik v Tisové a v říjnu nástup na 1 rotu Plánské brigády Dyleň (starou). Následoval provianťácký kurz ve Volarech a v někdy v 1. polovině roku 67 stěhování z Dyleně na Oldřichov. Z Oldřichova jsem do civilu odcházel v září 68 (měli jsme to o měsíc delší kvůli "bratrské pomoci" spřátelených armád. Celý druhý rok služby jsem dělal na Oldřichově provianťáka. Velitelem roty byl v té době mjr Mulíček, politruk kpt, později mjr Hečko velitelé čet por. Przeczek a por. Štolún. Staršina rtm Osladil a velitel psovodů rtm Dolejš. Velitel rotu a staršina bydleli v domcích na Dylení. Ostatní na O.ldřichově
Re: Re: rota Oldřichov
Tom |
13.9.2017 20:36 |
id 120790 |
nahlásit
Ahoj Jindro, super, že jsi zde. Určitě k Tvé službě budu mít otázky? Zatím díky, Tom.
Re: Re: rota Oldřichov
Ahoj Jindro, také jsem už ani nedoufal, že sem na portál Oldřichov ještě napíše!!! O to víc jsem rád, že se to stalo a díky ti za to! Já byl na této rotě v roce 70-72 tak že o pár dnů později a byl mě svěřen pejsek jménem Mak, také jsme mu říkali dědek, protože byl na rotě (mimo Mulíčka) nejstarší, určitě si ho budeš pamatovat. To byly časy, když jsme přišli ze služby jako hladoví vlci, tak naše záchrana byl náš provianťák jménem Sekera a pokaždé nám něco dal ke snědku, ikdyž jsme měli na jídelně pořád chleba a nějaká ta marmeláda (když se zabíjelo, bylo i sádlo). Za nás už tam Przeczek a Štolůn nebyli, za ně asi přišel por. Verner a podepsal to pinďa Charousek jako technik, suprovej kluk a dobře plánoval služby. Já to domů neměl daleko a tak jsem několikrát jel na sojený dvě HV a hned po noční službě mě vzal do Žandova šofer který vezl děcka do školy a za hoďku jsem byl doma. Několikrát jsme se byli na místě kde stála rota Oldřichov podívat a asi bys to tam nepoznal, všechno je tak zarostlý a jenom nějaké základy, vůbec to nepřipomíná to, že tam byla naše rota a ani rybníček tam není, jen malý potůček.
Tak to by bylo pár mých poznatků a vzpomínek.
S pozdravem Standa H. 1970-72
Rota Oldřichov
Zdravím kamarády z Oldřichovských hvozdů.....mám jednu otázku, no možná ,že z toho budou dvě.. :rota jenž je na snímku od p.J.Blackého....relativně a i obrazně ...byla umístěna naproti bydlení pana - Dudy ? Myslím tím jako od něj v protisvahu ?
Kde se za vás nacházelo " trdliště" ?(Pstruzi) nemyslím tím místnost DDR........tam někde - kdes se rozdvojoval potok bohatý na pstruhy.....(Takovou nádhernou věc už v životě asi neuvidím,jako tam )
Děkuji za odpovědi.Martin.
Re: Rota Oldřichov
Ahoj Martine, pokusím se odpovědět na Tvoje otázky: tak Honza dal na portál fotku roty(já jí poslal na hl. stranu rok 1970-72) a rota je focená z kopce přes který běhala červená poplachovka k signálce no a z horizontu už byl vidět Dudovo statek, tak že to bylo směrem mírně do leva jako k Paliči, ale z roty Dudovo statek vidět nebyl. Moc dobře vím, že ve Stebnickém potoce bylo dost pstruhů, ale kde se přímo nacházelo trdliště, to přesně nevím, o tom by asi mohl vyprávět náš spojař Víťa Doubrava, Standa Houžvic a také vozka, ale na jeho jméno si už nevzpomenu, oni tam chodili na kontrolu a jinak ty úseky prověřovala červená poplachovka, no a ta to při zkratu prolítla a rychle na rotu. Matně si vzpomínám, že se tam stékaly dva potůčky a že tam byly před drátama dost bažiny (také jsem tam jednou zabloudil a nevěděl jak ven), no a průzkum hraničního pásma se chodil kousek vejš od styku s Mýtinou, před Paličí kolem rybníka a přes Brtnou okolo hlásky PVOS dál na Liškárnu atd. byla to nádherná procházka(služba) která trvala asi čtyři hodiny a kterou já zbožňoval. Celou tuto trasu i jiné mě naučil můj pes Mak, ten to znal perfektně.
Mám radost, že jsi sem na Oldřichov napsal, nějak ta konverzace od smrti Pavla Mikoty vázne, už ani Tom se nijak neprojevuje. Rád se vracím do vzpomínek a proto s klukama mého ročníku pořádáme již třetí ročník setkání s vejšlapem, letos 23-24. května.
S pozdravem Standa.
Re: Re: Rota Oldřichov
Ahoj Stando, dík za odpověď.....nakladu opět pár otázek na tvá bedra, anooooó ?
- rota Oldřichov - rota Dyleň, to byly dvě roty v tvém čase ? když né, tak roty Mohelno a Mýtina byly " stykové" roty" ? můžeš popsat -stručně - bodově - Pravý a Levý průzkum ? To jen pro moji orientaci. Pod Oldřichovskou rotu spadala i Liškárna ? :oD....trošku daleko, nééé ?
- mohl by jsi vyjmenovat stanoviště na signálce co spadaly pod Oldřichovskou rotu ?
- kolik úseků jste měly? (na Dyleni-byly pravá a levá)
- kolik " vrat " bylo v signálce a kde ?
- byly tam i průchody a kolik,hmm ?(malá vrátka,joo)
- spadali pod vás i Hláskaři ? Ano -ne ? (myšleno, že jestli jste je měl ve " svém revíru"). Ti kucí tam měli suprový zabezpečovací (cestovno -drátkovno zabezpečovací systém) z důvodu nenadálé "nepřátelské" kontroly z velení čsla . I za tebe to tam bylo ? Okolo Hláskařů totiž vedl náš Pravý průzkum a já i když jsem jako mlaďoch jim to dvakrát " vyšlápl" a nechtěně tak jim vyhlásil "poplach", tak po zbytek vojny jsem mohl chodit okolo " nich " a poslepu a nikdy jsem jim to již nevyšlápl. (Co bylo zajímavé, že kdo toho nástražného systému šlápl jsem byl já sám a můj psék Colt se to mu vždy mistrně vyhnul, on to věděl a něřekl mi nic, bestie jedna :-D) To člověk za tu dobu měl v palici v paměti- kdejaký kořen, kámen , ďolík co způsoboval kotníkový výron ( a těch bylo za vojnu) a další drobnější detaily co si člověk "musel" zapamatovat , když né tak měl nemalý problém.
Joooo, a taky co si pamatuji ,že na Oldřichově byly vinikající třešně - tmavé a nečervavé :-D) na které jsme jezdili z Piketu a též jsme si tam natrhali do brigadýrek i rybíz, byl báječný... ( To tam bylo i za vááás ? )
Stando nebudete v tom květnu náhodou nocovat v Jedlovééé ? Zdravím, Martin.
Re: Re: Re: Rota Oldřichov
Ahoj Martine, líbí se mi ta reakce, jen tak dál!!!
Tak se pokusím něco objasnit, pokud si to budu pamatovat. Rota Oldřichov byla prozatimní rota za rozestavěnou Dyleňskou rotu, tak že i já jsem sloužil na Dyleni, i když jsem celou vojnu (až na pár dní) pobýval na Oldřichově. Mýtina a Mohelna( za nás se neříkalo Mohelno) byly skutečně stykové roty. Od Mohelny (levá) to byly stanoviště- Narušení a Karel, tam se sloužily dvanáctky ve třech plus pes, ta levá měla i denní stanoviště od Narušení(průchod) pak byl Hluchý, Osmička(průchod a vrata), Uvoz, Karel(průchod) a na konec Šestka (velká vrata na silnici) to byla příjezdová cesta od Liškárny na rotu Oldřichov. Celkem to bylo sedm úseků na levé. Byl to pořádnej kopec, hlavně Levá 3-5, v zimě tam šlo o hubu, já to vím moc dobře, protože jsem tam sloužil nejvícekrát.Jinak Liškárna byl jenom bod orientační a nebylo to žádné stanoviště. Dále pak byla Pravá strana (ne ODS) a tam byly vrata na Slaměné pro zemědělce, dále pak průchod k Dudovi a nakonec byly vrata na styku s Mýtinou. Jestli jsem něco zapoměl, tak to asi bude tím věkem. Co vím, tak hláska byla jenom jedna na Brtné a potom hlavní stan přímo na věži Dyleň. Na Brtné jsme se stavěli vždy při pravém průzkumu, Levej průzkum se za mě nechodil. Ty třešně, rybíz,angrešt a jiné, to byly výpěstky našich furťáků žijících na fiňáku.
No a poslední odpověď je, že v tom květnu budeme skutečně v Jedlové U Mlejna nocovat a hlavně povídat u pivečka.
Zatím čau Standa.
Re: Re: Re: Re: Rota Oldřichov
Stando, děkuji za odpovědi, ale myslím si ,že otázek není níkdy dosti, žééé ? Tak já je budu klásti dál, já je položím a ty je " nadzvedneš" co ? To bude taková malá dělba " práce" - řekl by " klasik".
-za tvé "éry" vedla signálka přes potok či jakýkoliv byť malilinký vodní tok( potůček)? - kdekoliv ve vašem střeženém úseku
-v jakém stavu (v tvém čase)byl rybníček na Oldřichově ?
( je to sranda-já ho v životě neviděl :-D, byť se jezdilo na Piket - 24 hod .služba -okolo něj)
-tak a jsem u toho - byla za tvé éry "někde " ve vašem úseku - stanoviště s 24 hod. službou ?
- a kde když ju
jak to bylo na Oldřichově s muničákem ( ny Dyleni prý byl " mobilní"
-jaká byla technika ? - GAZ ? V3S? OTéčko či Hakl ? motorka - mz či jawa ?
-kolik psů měla rota ? - předpokládám, že to byli psi, že feny měla Mýtina
(vím, že tyto otázky smrdí " špináží" z čehož by asi měla radost " VKR" ,ale ti mi mohou být ukradení :-D )
- salaše- říká ti to něco ? jest-li ju, tak kde byly , hmmm ? oč se jednalo
(když jsem šel prvně s jedním mlaďochem - ze slovenska- na průzkum, tak u vyslání nám " starej" nařídil to pořádně provětrat okolo salaší, a pak mladej mi povedal, že si musí vzít sebou kešeňu , že si dáme nějaký žejdlík.......na Salaši )...a já ho nechal být.......ten pak koukal...co že to je za salaše....dnes tam již nejsou .....
-fungovalo za tebe i překrytí ? a kde ?
Jo, jedna paní mi povídala, joooo Dyleňáci ti tu budou v květnu budou tu spát a vede je nějaký p.Hnát...a vy ho znáte ? A já jen, že vím o koho jde ....:-D.
Měj se hezky, doufám ,že se jednou potkáme.
Re: Re: Re: Re: Re: Rota Oldřichov
Čau Martine, já si taky všechno nepamatuju,tak nevím jestli to bude stoprocentní. Ta moje éra byla jen o něco málo dříve než tvoje, snad jen o nějaké čtyři nebo pět let! Je ale pravda, že se to na Dyleni hodně změnilo.
Tak teď na otázky: pokud si vzpomínám, tak signálka vedla jen kolem potoka ale přes potok ne, ale nejsem si jist jestli u styku s Mýtinou a nebo to byl jen most za signálkou. Chodili jsme tam tudy do Paliče na pivo a tak jsme pospíchali a detajlu si nevšímali. Jo a náš rybníček by mohl vyprávět, každej kdo se provinil tam letěl, to byla výchova. Tak třeba kuchař Koler uvařil rýžový nákyp bez švestek, jenom s peckama..... a letěl do potoka, nebo kdo byl povýšen(třeba na mazáka) ... letěl. Chovali se tam nějaké ryby a koupali jsme tam psi když si chtěli zaplavat. Další otazka, jestli jsme sloužili čtyřiadvacítky, tak to za mě sloužil akorát dozorčí a DDR jinak samé dvanáctky. O muničáku nic nevím, nepamatuji se a techniku si matně vybavuji, ano byl tam Gaz, nebo dva, V3S, dvě OT 64 a Hakl (Hitlerovo sáně) také jsme měli motorku Jawu na které se muj kamarád Jindra v Paliči pořádně vysekal. A ještě měl malou motorku Cros pinďa Charousek a pujčoval mě jí, abych si mohl zajet do Paliče. Psů jsme měli asi tak dvanáct, ale nevím to přesně, pokusím se je vyjmenovat- Iron, Koran, Amír, Beno, Sony, Mlok, Radan, Mak, Klam, Odin, Ir no a ještě štěně Ink, ale kde byly Salaše to opravdu nevím, snad jen Dudovo stáje. Jo a překrytí bylo každý výjezd červené poplachovky, byla to modrá poplachovka a překrývala pravou stanu od Birketu až po styk s Mýtinou, vlastně celý Březový les.
Jo U Mlejna je fajn a už se tam těšíme.
S pozdravem Standa.
Zde již nelze dále reagovat
dylenske setkani 2014
Dne 12.7.2014 porada KCP DOLNI ZANDOV jiz II. celostatni setkani prislusniku PS ke dni Pohranicni straze. Sraz bude v 9. h. pred kulturnim domem v D. Zandove, odkud bude odjezd do obce Palic. Zde probehne ucteni pamatky zastreleneho strzm. Jaroslava Kysilky a nasledne bude organizovan presun na vrchol hory Dylen do byv. arealu CSLA, kde bude probihat zbyla cast programu. Pripadne dotazy rad zodpovim na c. t. 721 455 429. Za KCP D. Zandov s pozdravem Jakub Gasparik.
Oldřichov-Dyleň 1970-72
Zdravím všechy kluky co na této rotě sloužili. Mám podobnou fotku, ale horší kvality také z podobného místa nad rybníčkem (požární nádrž). Tímto také děkuji Honzovi za její uveřejnění!!! Dozvěděl jsem se o tomto portálu teprve nedávno a dnes jsem teprve našel na dobovém fotu Oldřichov. Jsem moc rád, že někdo píše svoje poznatky a paměti, nostalgie opravdu funguje. Při pohledu na tuto fotku se mi vrací krásné vzpomínky (ty špatné prostě nejsou) Ta poloha je dost jasná, přímo pod Březovým vrchem- (tam bylo překrytí červené polachovky, která prověřovala úsek od šestky) až ke Kyseleckému potoku(styk s Mýtinou) Přímo pod Birketem měl vozka stáje pro koně (Sir a Gréta) a pro prasata, ale tam tato rota nestála, to byl původní Oldřichov. Na jaře si tuto trasu určitě projdu, přesně po čtyřiceti letech. Ahoj Standa.
Re: Oldřichov-Dyleň 1970-72
martin-colt |
6.3.2014 08:53 |
id 71822 |
nahlásit
Zdravím,
rád bych věděl jak to bylo na Oldřichovské rotě s pitnou vodou - jaký byl zdroj a tak to bylo s teplou vodou .....ohřev elektrikou či uhlím-dřevem. Vím, že se topilo na starých rotách v každé cimře byly kamne......topilo se briketama či uhlím ,dřevem ? A jaké tvrdosti ? Řezání dřeva bylo věcí motorovky nebo hezky pěkně " růčo" ...:-D.
Re: Re: Oldřichov-Dyleň 1970-72
na oldřichově jsem sloužl 68-69,s honzou blackým,topilo se dřevem na umyvárně ve válci a na každý cimře byly kamna.voda byla ze studně tu nikdo nepil ale vařilo se zní.zima byla krutá.čau franta
Re: Re: Re: Oldřichov-Dyleň 1970-72
Fando,
kdo hlídal správnou kvalitu vody ? Byla nějaká úpravna ? :-D....A pak by mne zajímalo rozdělení služeb.....kdo měl na starosti " topivo"-přípravu a starání se o správný chod kamen, zavážení lázeňských kotlů vodou",atp......přepokládám , že tohle byla čistá záležitost " mládeže"....a průserářůů...nebo byl v tom nějaký "fígl"?....i dá se předpokládat , že na povel tohohle "organizačního speciálu " měl vyloženě dozorčí roty...........jen by mne zajímalo jak to šlo...doopravdy.........já něco zažil na Dyleňské rotě v letech 75-77,ale myslím si ,že my to tam měli oproti Oldřichovské rotě jak v "hotelu " ,že to byl jen odvar toho co vy jste tam zažily.....a je taky fakt, že na Dyleni byly nekonečné stovky m2 podlah, dlažby....stačí jeden pohled na těchto stránkách na foto chodby Dyleňské roty a ještě dnes mi běhá mráz po zádech....při vzpomínce , že jsem byl "holub" a nademnou stál " biřic" (mazák) s červenýma šňůrkama.........který mi vřele až " přívětivě" doporučoval dávat více " mazláku",aby to bylo pěkně čisté..........húúúúúúú.......děs běs.........no a jak to bylo na Oldřichově ?
Re: Re: Re: Re: Oldřichov-Dyleň 1970-72
o vše se staral DR a nějaký bažanti co odchytil.za nás mazáci na nic nesáhli. topit jezdil DR kolečkem s uhlím a všechny vzbudil.
Re: Re: Re: Re: Re: Oldřichov-Dyleň 1970-72
Ahoj chlapci,
jak píše Franta tak to skutečně bylo, pomocník dozorčího přikládal i v noci po pokojích a opravdu nás budil, ale nesmělo vyhasnout, jinak letěl do rybníka. Když jsme se chtěli po službě vysprchovat, tak se muselo nejdříve zatopit v lázeňáku a to se muselo teplou vodou šetřit, aby se vysprchovalo co nejvíc kluků. Mě to osobně bavilo udržovat oheň. Rajony za nás dělali bažanti, ale mladí psovodi ne, ti měli na starost jen psovodskou cimru( zelenou) a kotce, jinak nic. S námi tam sloužil nějakej Franta Mičan a ten nechodil do služby a pořád uklízel a nebo měl směnu v kuchyni, jednou zaskakoval za vechtra u roty a hned měl podíl na zadržení, ve dřevníku nad cestou zaslechl šramot, tak to řekl dozorčímu a ten tam zadržel dva enderáky.
Jinak jsem velice rád, že sem na Oldřichov po dlouhé době někdo napsal.
S pozdravem Standa. 70-72
Zde již nelze dále reagovat
Re: Re: Re: Re: Oldřichov-Dyleň 1970-72
těším se na sraz 12.7.2014 jestli budu naživu ,páč nejsem na tom se zdravíčkem nejlíp ,tak mě určitě vyhledej.
Re: Pozdrav Coltovi A Standovi
Tak Vás tady kluci sleduji jak jste to dostaly do pohybu ty vzpomínky na krásná léta v těch lesích bylo dobře,dobrý velitel,staršinu taky vzpomínám,Pepu Fengla i Charouska Mildu i Pšendu,myslím že za nich byla dobrá vojna.Disciplína to jo ale svoboda prostoru zvěř,ptáci a ticho ticha.Připomínku k průzkumu hláskaři,stará hospoda,Nový svět,Dudovy seníky,Salaše,sklípek,mala vrátka styk s Mítinou a kontrola signálky a ž na Piket č.6. a po električáku domu do kotců.Tenkrát mně na průzkum zaučoval Zdeněk Pikora s Mlokem tak že jsem dostal za vyučenou,na konci vojny měli psovodi jak se říkalo hnáty z ocele dodnes když se postavím tak mají moje litka fazonů.Na ty roky se nedá zapomenout a když tam přijedu tak mám mrazení v zádech a vzpominky i na ty co už nejdou mezi námi a jak rád bych je tam potkal ale čas se nedá zastavit to vidí každý sám na sobe že ten zub času pracuje nelítostně.Nějak jsme ten čas přeletěli a něco jsme podělaly.No nic Stando a Colte díky vám něco zajímavého.Jó když bal pavel Mikota Poslední Sysel který nenechal nikoho na pokoji a hned do toho šil tak že byla konverzace.Hezký den všem Hrom z Dyleně.
Moje první noční služba na čáře
Kluci, já na Oldřichov nikdy nezapomenu. Byl jsem na této rotě sice jen asi na třicetidenní "zkušené", jak se to nazývalo v dubnu r.1965, z péešky Zadní Chodov. Po seznámení s terénem a způsobem střežení jsem na moji první ostrou noční službu nastoupil na Kyselák a čekal sám v naprosté tmě na svého Krále Šumavy. Byl jsem kluk vyrostlý na vesnici, takže žádné městské tintítko a strašpytel. Ale až do vystřídání někdy nad ránem jsme měl zadek setsakramensky sevřený. Oči na sťopkách - no stejně jsem v té tmě neviděl absolutně nic - a jen poslouchal různé zvuky v lese a čekal, kdo mně přepadne a skolí. Jasně, že následující hlídky už byly klidnější a já otrkanější. Druhým rok jsem si odsloužil jako VD na rPS Pomezí n.O., to už jsem byl sakra ostřílený a služby na tamnější Výkolejce nebo na Silnici - kde byla signálka přerušená na železniční trati a na silnici z Chebu do Schirndingu - byly v pohodě. Ale na tu moji první oldřichovskou stojku jsem mnohokrát vzpomínal, a vzpomínám i dnes.
Rád bych se dozvěděl, jaké pocity prožívali na své první noční hlídce i ostatní kluci. Co vy na to ?
Re: Moje první noční služba na čáře
Dobrý večer Luboši. Dovolím si opožděně reagovat na Váš příspěvek i když v r.1965 mi byli 4roky . Ale v roce 1982 jsem měl tu čest sloužit na 13rps Dyleň a to už jako tkzv mazák předtím to byla 5brgPS Cheb spoj rota a OPK Pomezí no a tam to bylo ohledně služeb v noci jak píšete docela pohoda. Po mém převelení na Dyleň jsem jednou vyfasoval hlídku na stanovišti Alexa myslím že to bylo po odchodu kluků do civilu a i já pocházím z vesnice , takže taky žádné tintítko a strašpytel. Ale to co popisujete jsem si prožil i já a to díky hloupému ježkovi. Na toho jeho funění a dupání se nedá zapomenout .Schovanej za stromem samopal připravený a po rozvícení baterky na přpkl.místo klid a nic. Po zhasnutí se vše opakovalo. No dalo mi to než jsem toho "narušitele odhalil"ale mnoho nechybělo a moh byt pr...r. .Takže onoto a bylo všude stejný ať v.r1965 nebo 1982. Ale opravdu máme na co vzpomínat Zdraví spojař Libor.
Re: Re: Moje první noční služba na čáře
Ahojky hlapaci ja jsem ročník 88-90 ale když už Libor píše o ty Alexe tak jsem si taky vzpoměl na jednu příhodu.Na Alexu se chodil sloužit vždy jeden pohraníčník a tenkrat v noci když mě měli střidat jsem viděl v dalce dvě baterky.Napadlo mě že jdou dva ale když to přišlo byl opravdu jen jeden a když jsem se ho optal co blbne odpověděl jasně štrašně jsem se bal.Ja jako vi pochazim s vesnice tak jsem se zasmal a vykročil k rotě ale tak v pulce cesty na mě vyskočili jeleni a krve by se mě nedořezali a ten sapik co jsem měl tak jsem se do něj zamotal.Ale rád na tyhle vzpomínky vzpomínam.Pišta
Re: Re: Re: Moje první noční služba na čáře
tak to vím, vo čem mluvíš, s těma jelenama. taky jsem potkal stádo, v noci, sám, daleko vod všech, v hraničním pásmu, a najednou dupot. zalehnul jsem a proti horizontu viděl, jak uhání stádo a cejtil, jak mi po zádech teče potůček potu....
Re: Re: Re Opověď jeleni
Ahoj P SE HEZKY hROMišto zdraví Tě Hrom,mám taky jednu perličku,na večer před setměním byl signál narušení na dolním Hariku směr slaměnná jelikož byl soumrak vyrážela červená poplachovka vyjel Psovod Toman s černým Koranem a střelec Milan Kejha,potom z vyprávění,jak to bylo.Doběhly na spodní harik kde to bylo ze včech stran uzavřené a proti nim stál statný šesnácterák.Když je uviděl začal hrabat jako býk a najednou vyletěl nabral Korana toho přehodil za Harika tomana jsi nevšimul ale vydal se za suprákem Kejhou,tan byl k němu asi na dosah,Milan Kejha nečekal natáhl 58 a prásk,a jelen padl.Co nastalo po tomto incidentu nikdo nečekal,kontrášove vyslíchání nepřiměřená obrana atd.A víte jak to dopadlo?Chudáci Toman a Kejha sklončily u soudu Ve Františkových Lázních.Naštěstí s toho vyvázly.Podle starýho Prokeše co jsem s ním mluvil,Tak na toho šesnácteráka už byl zájemce na odtřel z vlády.To tam bylo normální trofej pro ně zbytek pro rotu.Starej Prokeš byl stopař na odstřel trofejí.Měj se hezky Hrom.
Re: Re: Moje první noční služba na čáře
já sloužil na dyleni jako armáďák, 62-4, a v 93 jsem se tam byl se synem podívat. nocovali jsme v úvozový cestě z horního žandova, v noci mě syn vzbudil, že tam někdo okolo nás chodí. fak bylo slyšet kroky, ale strašně rychle ten kráčející měnil polohu. když jsem rozsvítil baterku, běhal po větvi v naší těsný blízkosti plšík lískový, maličký zvířátko, a jak ho v noci bylo na tý větvi slyšet....
Vzpomínka
Zdravím všechny OLDŘICHOVÁKY,taky jsem tam sloužil v roku 1964 až 1966.Pak se rota zrušila a pokračoval jsem na Dyleni.
Re: Vzpomínka
Dobrý večer p. Františku. Tak zkuste přidat a předat něco ze vzpomínek na Oldřichov a Dyleň za Vaší služby.Tak jako Pavel.M .Zdravím Libor
Re: Vzpomínka
Zdravím Vás Františku,nesloužil jste náhodou i na Brance?Děkuji za odpověď.
Oldřichov
Čauky Pavle Jak píšeš býv.Rps Oldřichov opravdu stávala vpravo od silnice vedoucí dolů jak píšeš od Liškárny sněrem k Mýtině ale také ke piketu Kyselák. V letech 1982 jsem jako spojař tuto trasu mnohrát prošel a ruiny Oldřichova dle rozkazu museli prozkoumat a prověřit. Ono tam zbylo je polozbořené sklepení. No a jak píše Colt tak opravdu v r.1982 mezi Liškárnou a Břískama směr Kyselak byla také nějaká ruina . I toto museli KH i ostatní prověřit ale také jen že tato ruina byla tkzv. před SiS narozdíl od Oldřichova ten byl za SiS. Jinak jak píšeš Kozly no o tom nic nevím . Ale jak píše Colt jsem jen opravdu hodně mladej ročník. Jen že v .r 1982 byla rps Dyleň moderní rota vytápěná mazutem. a jak již jsem psal je škoda že takto skončila. Možná hotýlek či domov důchodců ale!!. Libor
Je to ona, rota Oldřichov !
Pavel Mikota |
17.4.2011 22:26 |
id 30303 |
nahlásit
Děkuji Honzovi Blackému, že tu fotku našel a poslal ji sem, jak mně slíbil.
Ano rota byla zrušena při reorganizaci v r. 1966 a její úsek byl rozdělen mezi rps Mýtina a Dyleň. V té době zanikla i rps Kozly.Později, při výstavbě nové roty na Dyleni se sem přestěhovala dyleňská rota, tuším, že až do r.1972, kdy byla nová rota Dyleň dokončena.
Vzácné to foto ! Pavel
Re: Je to ona, rota Oldřichov !
martin(colt) |
19.4.2011 11:44 |
id 30372 |
nahlásit
Ha,to je hezký ,ale chtělo by to pro ty nás mladší ročníky trochu upřesnit.....kde se nacházela tato Oldřichovská rota, v jakých místech.....orientační body např. Slaměná, Pod piketem Kyselák a nebo před či za bývalou vesničkou Oldřichov.V dnešní době se dají i zjistit souřadnice na mapě goole earth. Vím ,že tam jsou někde nějaké rozvaliny směr Mýtina a ty cihly nejsou až tak staré myšleno 100 - 150 let to mohlo jít tak o cihly z 48 - 50 roku protože v roce 75 - 77 to nebylo až tak moc staré zdivo.Mám informaci od Jeníka.P. asi z roku 2005,že nová rota ..."naše rota"...byla uvedena do provozu v roce 1966.
Vím,že když jsem přišel na naší rotu v létě 75 tak pomalu smrděla novotou.
Je to ona, rota Oldřichov !
Pavel |
19.4.2011 20:08 |
id 30395 |
nahlásit
Zdravím Tě, Colte!
Pokusím se pro Tebe a další mladší, jak píšeš, vyhrabat něco ze svých vzpomínek.
Tak, pokud mne paměť neklame, rota stávala vpravo od silnice vedoucí dolů od Liškárny na Oldřichov a dále směrem na Mýtinu, Kozly, Lipovou a Cheb u toho lesa v pozadí fota. Od roty se silnice stáčela doleva k Birketu.
Je možné, že ty cihly, o kterých mluvíš, jsou pozůstatky podezdívek z roty, protože podezdívky zaniklých obcí zpravidla byly kamenné. Ještě však o následujícím víkendu to proberu telefonicky s Honzou Blackým.
Ta informace, kterou výše uvádíš ohledně roku uvedení nové roty na Dyleni do provozu, je opravdu mylná. Když jsem v r. 1966 z Dyleně odcházel, tak jsem odcházel ze staré dřevěné roty a co se nové výstavby týče, tak tam ještě nebylo ani hrábnuto, i když plány jsem tehdy už viděl. Když pak k výstavbě došlo, posloužila právě zrušené rota Oldřichov dyleňákům jako azyl po dobu stavby, která jak vím od pamětníků, byla kolaudována v r. 1972. Takže když jsi tam v r. 1975 přišel, ještě mohla vonět novotou.
Rota Oldřichov bývala 21.rps 5.bps Cheb a Dyleň 22.rps, protože při předcházející reorganizaci, tuším v r.1963, byla plánská brigáda výjmuta z OSH a byla pouze brigádou školní. Předtím byl Oldřichov 1 a Dyleň 2 plánskou. No a v r. 1966 došlo k další a to zásadní reorganizaci celé PS. Pohraniční stráž byla výjmuta z působnosti MV a přičleněna k MNO a tak se z nás až do r. 1971 stali armáďáci. A Plané se vrátila OSH. Oldřichov se zrušil a tak Dyleň se stala 1.rps 12. bps Planá, která měla 12 rot. Poslední byla Železná, na kterou mne z Dyleně převeleli, protože bylo nutné někam umístit ženaté oldřichováky.
Za vašich dob už byla Dyleň opět pod Chebem jako 14., resp. 13. rps. Prostě se reorganizovalo neustále!!!
Zdravím všechny dyleňáky a ev. i oldřichováky.
Pavel
21.rps 5.bps v letech 1951 až 1968
Zdravím všechny. V oblasti severozápadně od Dyleně v letošním roce 2012 vybudujeme od Lipové až po úpatí Dyleně naučnou stezku Stebnický potok, v rámci stezky chystáme zastavení a připomenutí 21.rps a zaniklého Oldřichova. Pokud někdo máte více fotografií z období 1951 až 1968 nebo nějaké další informace, pak mi napište. Předem všem děkuji. Bližší informace o chystané naučné stezce a naší činnosti najdete na
www.zivotnadylen.cz