Objekty PS

« Zpět | Jdi na seznam | Obnovit | Vaše komentáře (30)

(pro změnu obrázku můžete použít CTRL + šipky ↔ numerické klávesnice)
1 foto (internet nebo reprofoto) z celkových 5

Foto 1
Zatím jediný dochovaný snímek roty Romava. Před budovou roty jsou dobře patrné dva stožáry na vlajky a jakési dřevěné okrasné plůtky. Tento snímek může pocházet z poloviny 50. let. Její autor není znám.
Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5

Autor: internet nebo reprofoto | Pořízeno: | Foto: 5 fotek



Reakce na komentář...
Pohraniční rota Romava II
Jan | 16.3.2012 23:59 | id 43766
Nicméně tato rota se původně vskutku nacházela dost daleko za linií ŽTZ (až 1 km) a život zde byl velmi komplikovaný jako pro vojáky tak pro důstojníky, navíc bylo všude daleko. Zřejmě i z těchto důvodů byla začátkem 60. let v tomto úseku provedena změna , kdy linie ŽTZ byla na úrovni bývalé obce Rajchéřov odkloněna jižním směrem tak, že téměř v bezprostřední blízkosti kopírovala SH a rota Romava se tak dostala před linii ŽTZ, sice ne daleko, ale přece jenom již byla před "dráty". Jinak samotný objekt (tedy hlavní budova)byl v letech 1967-69 ve stavu jak je na snímku a nebyly na něm provedeny žádné venkovní stavební úpravy. Pozorovací stanoviště na střeše budovy bylo instalováno Finační stráží zřejmě v roce 1938, přičemž ze strany PS využíváno nebylo, neboť nesplňovalo základní podmínky pro výkon běžné služby. Jinak to ale byla solidní a účelně řešená stavba . Během mé služby u PS jsem měl možnost asi 2x si celou budovu prohlédnout zevnitř a v porovnání s našimi UBA baráky na Pernárci , to byl docela luxus. V přízemí objektu byly umístěny samozřejmě operační prostory, kanceláře, velká jídelna, která sloužila současně jako PVS (zasedačka, kulturní místnost) a kuchyně . V prvním patře pak byly ubikace mužstva a kancelář VR. K této hlavní budově náležely ještě různé pomocné objekty, především stáje pro jezdecké koně a hospodářská zvířata, prostory pro skladování nevojenského materiálu, paliva a jiných věcí. Na snímku vpravo od budovy, byly kotce pro služební psy, přičemž za zmínku stojí, že tam měli samé feny. Ještě v letech 1967-69 tam byla na každém kotci cedulka se jménem té, které feny. U objektu, přibližně v místě kde stál fotograf při pořizování toho snímku, byl zřejmě v průběhu existence roty později postaven také rodinný domek jak byt pro důstojníky. Byla to domek s vysokou sedlovou střechou, obložený dřevem a v letech 1967-69 byl rovněž v bezvadném stavu.


Reagujete na komentář
plus okno minus
... lze napsat ještěznaků
Ochrana proti spamu. Napište číslo stodvacet:


   


  • hvězdičkou * jsou označena povinná pole
  • maximální délka textu komentáře je 2000 znaků
  • odřádkování textu komentáře (ENTER) zůstane zachováno
  • HTML tagy nebudou použity
  • WWW adresy budou automaticky převedeny na odkazy
  • reagovat lze pouze do 5 úrovně
  • vyhrazujeme si právo smazat nevhodné příspěvky

Romava

Okres: Jindřichův Hradec

GPS: 48°56'52.814"N, 15°11'12.997"E

Najít na mapě

Zaniklá 21. rPS Romava (Budějovická brigáda).

Rota se nacházela asi 10 kilometrů jihozápadně od Starého Města pod Landštejnem ve stejnojmenné obci, která však také zanikla na počátku 50. let.
Samotná budova byla postavena v dobách první republiky a sloužila pro potřeby Finanční stráže. Po druhé svět. válce budova opět sloužila jako celnice. V lednu roku 1951 byl objekt již v používání 2. pohraničního oddílu MNB a sídlila zde 21. rPS. Tímto datumem také rota Romava vznikla. Postupem času měla tato rota ještě čísla 23,24,25,26 a 30 a po celou dobu spadala do působnosti 4. prPS Nová Bystřice. Rota byla zrušena v únoru roku 1966 (to již měla opět číslo 25) a její úsek převzaly sousední roty Artolec a Pernárec (Staré Město).

Všechny zde zveřejněné snímky byly nalezeny na internetu. Prosíme pamětníky, aby nám pomohli ke zdokumentování tohoto zapomenutého místa. Za veškeré informace a snímky k této rotě budeme nesmírně rádi. To stejné se vztahuje i na sousední rotu Pernárec, která byla zlikvidována po výstavbě nové roty Staré Město. Předem děkujeme.

A2012-01-06 12:58:24 U2023-10-31 10:47:51 TG479