Cetviny
Ja jsem sloužil na Cetvinach v 1964-65 bydeli jsme ve stare budově nova rota se stavěla Vše bylo před dratama Velitel byl major Řezníček politruk kapitanSlezak velitel 1.čety nadpoučik Mraz Jestli to přečte nějaky pamětnik tak se ozvěte Letos namje 70 let Zdravim
Re: Cetviny
Jožo |
26.4.2014 19:36 |
id 73962 |
nahlásit
Pane Krupa- zdravím Vás , jsem sice o 10 let mladší,ale některé z Vaších velitelů znám. Pan major se myslím jmenoval Tomíček a zemřel v 1971 a po něm velel Cetvinám pan Slezák jako major, byl i velitelem Kaplického praporu. Sloužil až do konce PS. Zemřel v únoru letošního roku. Ještě by jste mohl znát kapitána Mošu nebo Dvořáka, ti ještě jsou mezi námi.
Re: Cetviny
Ahoj tygře, sloužil jsem 1965-67. Scházíme se na Cetvinách už asi 5 let, většinou v létě. Z tvého ročníku jezdí Mirek Baron, Vláďa Novotný, Jirka Auer, Jarda Nekvapil, Honza Vaverka. Přidej se k nám, budeš vítán. Když budeš pro, zašli kontakt a my se včas ozvem před dalším letním HV. Ahoj Miloš
Re: Cetviny
Ahoj.Odpovídám na tvoji výzvu,také jsem sloužil na Cetvinách 64-65.Byl jsem velitel družstva.Z kluků si pamatuji Honzu Slavíka.Spal jsem ve staré budově ve velké místnosti.Ještě si pamatuji rotného Šáchu.S pozdravem Josef Krchov
Re: Re: Cetviny
Jožo |
11.5.2015 20:10 |
id 90132 |
nahlásit
Z rotného Šáchy byl ještě rotmistr Šácha a dělal vykoňáka ale za zachování se k rusům po srpnu 68 a následných prověrkách byl nucen opustit řady PS a skončil na poště někde v jižních čechách.
EZOH Cetviny
Vašek z hor |
12.3.2013 22:50 |
id 58039 |
nahlásit
Děkuji za připomínky.Slíbil jsem administrátorům stránek hned po zveřejnění mapy,že upřesním. Levý styk roty se různě měnil. Toto je stav zhruba z let 1956-1961 podle brigádní mapy.Uvádí se také III/44-ale to je asi z jiných let(tady nemám podklady).Postupně se po zániku rot připojovaly jejich úseky.Např. rota Dolní Příbraní zanikla 20.II.1966. Zanikly i roty Ulrichov a Pohoří.....U některých rot se místa styku na SH měnila,u některých vydržela téměř po celou existenci PS. Pokud by někoho zajímal vývoj dislokace jednotek 15.bPS, dal jsem ho zpracovaný na stránky Klubu českého pohraničí-oddíl Pohraniční stráž-tam Brigády PS-dále Pohraniční stráž Jižní Čechy-a v tom to najdete:Dislokace jednotek 15.bPS ČB 1951-1991.Trvalo mi to asi 10 let-shánění a ověřování údajů.Ale, myslím,že už jsem se o tom jednou zmiňoval.
K popisu mapy.Ano,červené věžičky jsou špačkárny(my jsme tenkrát neužívali název špak-to bylo asi později).Byly to dřevěné stavby.Fialová čára je hranice hraničního pásma,žlutá čára-hranice zakázaného pásma, červená přerušovaná po stranách-hranice úseků(styky) rot-mezi SH a hranicí HP. Trasa DZ je vyznačena černě.Blesky znamenají,že byl elektrifikovaný.Ještě se přes tu trasu kreslily tři krátké souběžné čárky(to jsem nezakreslil),což znamenalo,že DZ byl třístěnný.Křížky(X) přes DZ jsou podkopy, delší čárky na obou koncích rozvětvené-vrata.Hnědá čára,souběžná s DZ,byl kontrolní orný pás(KOP).V té době byl všude za EZOHem směrem k SH.U některých pozdějších typů DZ byl pak uprostřed.
Vysvětlivky
Jaroslav |
11.3.2013 12:24 |
id 57958 |
nahlásit
Dobrý den, šlo by, prosím, doplnit popisky, ať i ti, co nebyli u PS pochopí, co je co? Děkuji
Re: Vysvětlivky
Janek |
12.3.2013 16:50 |
id 58018 |
nahlásit
I když nejsem autorem,ale v uvedném místě jsem sloužil tak pro neznalé(PSakum není nutno vysvětlovat) ten červený praporek je rota PS Cetviny, EZOCH bylo Elektrické zabespečení ochrany hranic- bylo cástečně z ostnatého drátu a pak z vodičů na izolatorech s napětím "pouhých" 6 000 V 60 létech min.století byl nahrazen SIS-Signální stěna a ta mela už jen 12V,ta už nezabijela lidi jen vydávala signál. Ty červené kosodelníky jsou vojenské značky pro pozorovatelny- rozhledny,PSaci jim říkali !Špak" Ukazuji umístění v terénu.