VH 210 - Chlum u Volar r. 1953-55
Okres: Prachatice
Dobové fotografie z tehdy VH 210 - Chlum (u Volar).
K 1.11.1953 jsem narukoval k 158. hlásnému pluku se sídlem v Praze Karlíně v kasárnách Jana Žižky z Trocnova do jeho poddůstojnické školy, který "obhospodařoval" Čechy a Moravu. Pro Slovensko byl samosatný 156.hlásný pluk. Škola měla 16 čet s různými odbornostmi: hláskařská, spojařská, kombinovaná hlásk. a spojařská (moje odbornost), vyhodnocovači na sálech, kresliči, plančetisti... atd. Jen ve škole nás bylo přes 500 vojáků. V kasárnách však bylo umístěno kompletní velitelství PVOS (protivzdušná obrana státu) se všemi potřebnými doplňujícími službami.
Dále se už věnuju jen hlásné službě. Velitelství mělo své roty rozmístěné v terénu po území republiky.
2.10.1954 jsem byl na této škole vyřazen (desátník) a převelen na rotu v Katovicích u Strakonic s velitelem npor. Krákorou (sousední rota České Budějovice a na opačné straně Dobřany u Plzně. Tady umístěn na hlásku 215 v Ředicích u Sedlčan jako spojař. 21.1.1955 pak převelen jako velitel hlásky 210 v Chlumu. Odtud 21.10.1955 do civilu.
Asi v září 1955 byl 158. hlásný pluk zrušen a na jeho místě vytvořené nové dva pluky 158. a 155. radiotechnické - Katovická rota spadala pod 155. se sídlem v Českých Budějovicích.
A nyní k naší vidové hlásce
Na fotkách vás seznámím s prostorem staré hlásky, jak vypadala koncem srpna 1955 a také s jejím osazenstvem (v té době nás bylo 1+6 - velitel, 3 starší hláskaři a 3 mladší hláskaři - prvoročáci. Sloužilo se na 3 směny po 24 hod. - osádka se střídala po 2 hod. na pozorovatelně a u telefonu. V případě narušení státního území vzdušného Vozduch, nebo pozemního (upozornění z divize PS ve Volarech) na našem úseku, musel směnu na věži doplnit velitel hlásky. Směny se střídaly co 24 hodin. Služba, 24 hod. odpočinek po službě, 24 hod. jeden zajištění nákupů (zásobování) a druhý zajišťoval vaření. Takové obsazení bylo až od dubna 1955. Od listopadu 1954 - od odchodu ročníku 1932 (odsloužili 2 roky) a pak tzv. "březňáků", část ročníku 1931 (odsloužili 2 a 1/2 roku) do civilu - do dubna 1955 jsme sloužili onen nepřetržitý provoz ve 3 osobách se vším všudy, jako při plném obsazení. N E P O C H O P I T E L N É!!!
Další "libůstkou" - zvláště po dubnu 1955, bylo neustálé střídání osazenstva na stanovišti. Tak jsem také brzy přišel o kamarády z "naší" trojice na 210 Pepíka Mauna a Jardu Pospíšila. (Stejně jako na 215 - listopad až leden - o dva Trnaváky Mikuláše Baxu a Pavčiho ????? - už prázdno, nevzpomenu...
Jožo
Více info ke snímkům:
č.3: Vojín Janko Šikeť - starší pozorovatel, vedoucí jedné směny - při telefonickém hovoru. Za ním je náš domek se štítem a v pozadí u lesa dům předsedy MNV v Chlumu pana Filipčíka. Janko byl z jižního Slovenska a jeho časté, ale i obsažné balíky s ovocem a zeleninou, nejen z domova, ale i zem. družstva, kde byl zaměstnán, byly opravdu nepředstavitelné!
č.8: JE NÁM SMUTNO! Druhoročáci po vyrozumění, že se nám vojna prodloužila na 3 roky. Toto platilo jen asi měsíc a pak nastala změna. Do civilu hoši odcházeli koncem ledna 1956. S tím souvisí moje "dovolenky" - změna mého nástupu do zaměstnání a následně v září opět změna. Já nakonec odešel 21.10.1955 na zvláštní rozkaz ministerstva obrany po jednání ve vládě o uvolnění učitelů (nedostatek učitelů - z vojny se nevrátili a nové ročníky nastupovaly). Pak jsem tento čas odsloužil ve šk. prázdninách na vojenských cvičeních. Na této fotce jsem já s Jankem Šikeťem a ? byl za mne jen krátkou dobu a má paměť je děravá.
č.9: Tak vypadala opravdu služba při vyhlášení pohotovosti (zbraň, helma). Ostatně ve službě musela být vždycky zbraň a plně funkční se třemi záložními zásobníky. Viz i já na fotce č.4, zřejmě se tehdy jednalo o nějaký přelet (tedy "Vozduch") v tomto období nic vyjímečného, obzvlášť za pěkného počasí a po něm patřičné dozvuky. Proto také musel být velitel na pozorovacím stanovišti. Ostatně na ozbrojení jsme opravdu byli navyklí, nepozastavovali jsme se nad tím - ano, státní hranice v těchto letech byla opravdu ještě "živá". Na snímku Václav Valdman u kursovníku, za ním volej. hřiště, vpravo v pozadí obec Chlum.
A2015-08-04 14:55:06 TG199